Açıklama

Published on Kasım 24th, 2021

0

ESP: Ekmek için, iş için, özgürlük için genel grev genel direniş

Saray rejiminin ekonomi politikaları sonucu döviz kurunun yükselmesiyle emekçilerin yoksullaştığını belirten ESP, “Ekmeğimiz, işimiz, onurumuz ve özgürlüğümüz için genel grev genel direniş diyelim, birleşik halk direnişini örgütleyelim” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), “Ekmek için, iş için, özgürlük için, adil ve onurlu bir yaşam için genel grev genel direniş” başlıklı açıklama yaptı.

Faşist şeflik rejiminin halk düşmanı karakterinin her gün biraz daha açığa çıktığı vurgulanan açıklamada, “Diktatör ne zaman ağzını açsa kriz derinleşiyor. Saray rejiminin ekonomi politikaları sonucu döviz kuru yükseldikçe emekçilerin sırtındaki yük biraz daha ağırlaşıyor. Bir avuç asalak sermayedar zarar etmesin diye krizin tüm faturası işçiye, emekçiye kesiliyor” diye belirtildi.

“Döviz yükseldikçe halk yoksullaşıyor. Döviz yükseldikçe açlık, sefalet derinleşiyor. Döviz yükseldikçe zamlar yağmur gibi geliyor” diye vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Saray rejiminin etrafında toplanmış patronlar sınıfı, 5 maaş alan çanak yalayıcılar, emeği sömürerek zenginleşen kalantorlar, coğrafyamızın altını üstüne getirip talan eden şirketler, mafya bozuntusu faşist bakanlar, talanı, hırsızlığı, emek düşmanlığını savunarak köşe başlarını tutan sözde gazeteciler, borsa spekülatörleri, halka soğan-ekmek yemeyi öneren iktidar milletvekilleri, uyuşturucu baronları ve faşist çeteler el birliğiyle yoksul halkın cebindeki üç kuruşa göz dikmeye, ekmeğine kan doğramaya devam ediyorlar.

“Onların yüksek döviz kurlarıyla bir dertleri yok. Ellerini ovuşturarak krizden nemalanmaya, zenginliklerine zenginlik katmaya devam ediyorlar. Onlar el birliğiyle bu büyük soygunu sürdürürken ekmek, iş, özgürlük isteyen yoksulların karşısına polisi, mafya ve çeteleri çıkarıyorlar. ‘Vatan-Millet-Sakarya’ diyerek tüm zenginlikleri ve emeği talan ediyorlar.

“Ekonomik krize, işsizliğe, açlığa, zam ve vergi soygununa mahkûm değiliz. Ne yoksulluk kaderimiz ne de biz çaresiziz! Sorun, sömürü düzeni kapitalizm ve onun koruyucusu olan faşist rejimdir. Patronlara karşı örgütlenmeden, faşizme karşı mücadele etmeden, yoksul halk olarak birleşmeden ne ekmeğimizi, ne işimizi, ne insanca bir yaşamı ne de özgürlüğümüzü kazanabiliriz.

“Halk düşmanlığında birleşen bu iktidara ancak ‘Genel grev genel direniş’ diyerek ‘Birleşik halk direnişini’ örgütleyerek karşı koyabiliriz. İş durdurarak, grev yaparak, kontak kapatarak, okulları boykot ederek, hayatı durdurarak bu çarkı kırabiliriz. Ekmeğimizi ve özgürlüğümüzü çalanlardan sokaklara çıkarak hesap sorabiliriz.

“Ne seçim ne de geçici reformlar bu krize, çektiğimiz acılara, yoksulluğumuza son verebilir. AKP ve saray rejimine karşı olsa da hiçbir düzen partisi halkın yaralarını saramaz, adil ve insanca yaşamı veremez. Ne AKP-MHP, ne de CHP-İyi Parti… Çözüm bizde, çözüm kendi ellerimizde!

“Gün soygun düzenine ve faşist saray rejimine karşı birleşme ve sesimizi yükseltme günüdür. Artık yeter deme zamanıdır. Her sokakta, her mahallede örgütlenelim. Tencereleri boş olanlar olarak sokakları dolduralım. İşçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, LGBTİ+’lar olarak birleşelim, emekçilerin iktidarını kuralım.

“Ya adil ve insanca bir yaşamı kuracağız ya da kölece bir yaşama mahkûm olacağız. Ekmeğimiz, işimiz, onurumuz ve özgürlüğümüz için genel grev genel direniş diyelim, birleşik halk direnişini örgütleyelim!” (ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑