Açıklama

Published on Eylül 6th, 2021

0

ESP’den 6-7 Eylül açıklaması: Halkların düşmanı faşizmdir

Sömürgeci devlet tarafından gerçekleştirilen 6-7 eylül pogromunun 66. yılında açıklama yapan ESP, “Yeni 6-7 Eylül’lerin önüne geçmek ve faşist devletten hesap sormak için antifaşist mücadele saflarında buluşalım” diye belirtti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 6-7 Eylül pogromunun 66. yılına ilişkin “Halkların düşmanı faşizmdir” başlıklı açıklama yaptı.

Sömürgeci faşist Türk burjuva devletinin temellerinin ırkçılık üzerine kurulu olduğu vurgulayan ESP, “Dolayısıyla tarihi de halklara dönük katliam, linç ve gasp tarihidir” diye belirtti.

Açıklamada, “6-7 Eylül 1955 pogromu ile dönemin Menderes hükümeti Kıbrıs sorunu üzerinden ırkçı-şoven politikalarla Türk halkını Rum halkına karşı saldırtarak bir taraftan zayıflayan kitle desteğini pekiştirmek istiyor, diğer taraftan ise Rumların elinde bulundurduğu sermayeyi Türk burjuvazisine aktarmak istiyordu. Bu planı hayata geçirmek için ‘Kıbrıs Türktür Derneği’ isimli çeteler eliyle Rum, Ermeni ve Yahudi halklarımıza yönelik İstanbul Adalar ve Beyoğlu başta olmak üzere İzmir, İskenderun, Çanakkale’de gerçekleştirilen kontrgerilla saldırısında resmi rakamlara göre 12 kişi katledildi, yüzlercesi yaralandı. 400 kadına tecavüz edildi. 4214 ev, 1004 iş yeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul yağmalandı. 70 bin Rum yaşadığı topraklardan koparılarak Yunanistan’a göçe zorlandı” diye kaydetti.

KATLİAMI ÖZEL HARP DAİRESİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Devletin bu katliamı komünistlerin üzerine yıkmak istediğini ancak başarılı olamadığı ifade edilen açıklamada, “Nitekim, Özel Harp Dairesi Başkanlığı yapmış olan orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu 90’lı yıllarda verdiği bir röportajda ‘6-7 Eylül de, bir Özel Harp işiydi. Ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amaca da ulaştı’ diyerek katliamı böbürlenerek savunacaktı” denildi.

ESP açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:

AKP-MHP VE CHP-İYİ PARTİ CEPHELERİ HALKLARA DÜŞMAN
“Bu tekçi ve katliamcı devlet geleneği bugün AKP-MHP faşist iktidarı tarafından sürdürülüyor. AKP-MHP iktidarı eriyen kitle desteğini pekiştirmek ve sömürgeci heveslerle giriştiği savaş politikalarına dayanak oluşturmak için Kürt halkı başta olmak üzere ülkelerinden göç etmek zorunda bırakılan Suriye ve Afganistan halklarına karşı ırkçılığı ve şovenizmi örgütlüyor. Konya’da Dal ve Dedeoğulları ailelerine yönelik saldırı ve katliam ile Ankara Altındağ’da faşist güruhların örgütlenerek Suriye’li göçmenleri linç etmesi, Afganistan’lı kağıt toplayıcısı emekçilere yapılan gece yarısı operasyonları güncel örneklerdir. Halklarımıza düşman, ırkçı ve şovenist iki burjuva cephe ile karşı karşıyayız. AKP-MHP cephesi gibi CHP-İYİ Parti cephesi de bu politikanın savunucusudur.

“Türk işçi sınıfı ve ezilenlerinin düşmanı Rum, Ermeni, Kürt halkları, Suriye ve Afganistan’lı göçmenler değildir. İşçi sınıfı ve ezilenlerin düşmanı sömürgeci faşist Türk burjuvazisi ve AKP-MHP iktidarıdır. Halkların düşmanı şovenizm ve ırkçılıktır. Ortak gelecek ve özgür bir yaşam için faşizme karşı birlikte mücadele etmekten, yan yana direnmekten ve halkların eşitliğini sağlamaktan başka seçeneğimiz yok.”

EZİLERLERE ÇAĞRI
Türkiye işçi sınıfı ve ezilenlere çağrı yapan ESP, “Yeni 6-7 Eylül’lerin önüne geçmek ve faşist devletten hesap sormak için antifaşist mücadele saflarında buluşalım. Irkçılık zehriyle yoksulu yoksula, halkları birbirine kırdırarak yönettikleri bu düzeni yıkalım, özgürlüğü kazanalım” diye belirtti. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑