Küba

Published on Kasım 26th, 2020

0

Fidel unutulmadı: Zafere kadar daima…

Küba halkının ‘Comandante’ adını verdiği devrimci lider Fidel Castro’yu yitireli dört yıl oldu. Fidel’in sosyalist mücadeleye adanan yaşamı ve deneyimleri dünyanın birçok yerinde saygıyla hatırlanıyor.

Küba Devrimi’nin tarihsel önderi olan Fidel Castro hayatını kaybedişinin dördüncü yılında dünya halkları tarafından anılıyor. Küba’nın başkenti Havana’da 25 Kasım 2016’da hayata gözlerini yuman efsanevi lider için anma töreni düzenlendi. ABD ambargolarına rağmen tıbbi başarılar elde eden Küba halkı ise Fidel’in miras bıraktığı kazanımları korumayı sürdüreceğini ilan etti.

DAHA İYİ BİR DÜNYA MÜMKÜN

Fidel, 2003 yılında Arjantin’de yaptığı “Daha iyi bir dünya mümkün!” konuşmasında “Bombalar değil doktorlar gönderiyoruz” diyerek Kübalı doktorlara minnettarlığını şöyle dile getirmişti: “‘Biz dünyanın uzak ve yaşaması zor bölgelerine ne amaçla olursa olsun asla saldırmayacağız. Ama biz dünyanın uzak ve yaşaması zor bölgelerine doktorlar gönderebilir olacağız’ demiştim. Doktorlar… Bombalar değil! Doktorlar… Hedefini şaşırmayan akıllı bombalar değil! Çünkü insanları namertçe öldüren bombalar, asla akıllı olamaz.”

Fidel Castro, 1 Ocak 1959’da Küba Devrimi’nin ardından 16 Şubat 1959’da Küba Başbakanı oldu, 24 Haziran 1961’de ise Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri seçildi. Yol arkadaşı Ernesto Che Guevara’nın “Hasta la Victoria Siempre” (Zafere kadar daima) sözlerini ise asla unutmadı. Yaşamı boyunca sosyalist Küba için savaşan ve ülkesini ABD’nin arka bahçesi olmaktan kurtaran Fidel, halkının onurlu bir yaşam sürmesi için verdiği mücadeleyle anılmaya devam edecek.

(BirGün)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑