Asya

Published on Haziran 22nd, 2021

0

Filipinler Devlet Başkanı Duterte’den aşı olmayanlara ‘hapis’ tehdidi

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, korona virüsüne karşı aşılanmayan kişileri ‘hapse atmakla’ tehdit etti. Duterte, “Siz seçin, aşı olun ya da sizi hapse attırırım” dedi.

Korona virüsü salgını nedeniyle ölü sayısının 24 bine dayandığı, vakaların 1.3 milyonu aştığı Filipinler’de Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Covid-19’a karşı aşılanmayı reddeden kişileri ‘hapse atmakla’ tehdit etti. Başkent Manila’da aşı kampanyasına katılımın düşük olduğunu gösteren raporların ardından konuşan Duterte, “Siz seçin, aşı olun ya da sizi hapse attırırım” dedi.

“Hükümete kulak asmayan Filipinlilere sinir oluyorum” ifadelerini kullanan Duterte, ülkede ‘kriz olduğunu’ söyledi. Salgının başlangıcında, “Korona virüsü olayında korkulacak bir şey yok” diyerek sağlık riskini küçümseyen Duterte, daha sonra uyguladığı katı tedbirler nedeniyle birçok kez eleştirildi. Filipinler Devlet Başkanı, geçtiğimiz yıl da sokağa çıkma yasağı uygulamasına karşı gelenleri tehdit etmiş, güvenlik güçlerine sorun çıkaranları ‘vur ve öldür emri’ vermişti.

Covid-19 salgınıyla zorlu bir mücadele veren ve aşı kampanyasının yavaş ilerlediği Güneydoğu Asya ülkesinde, 110 milyonluk nüfusun yalnızca yüzde beşine en az bir doz aşı yapıldı.

(Duvar)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑