Engelli Hakları

Published on Aralık 3rd, 2020

0

Filiz Kerestecioğlu: Engellilerin kapatılmışlığı salgında ağırlaşarak sürüyor

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle salgın süresince engellilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin TBMM soru önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, salgın süresince engellilerin yaşadıkları sorunlar ve engellilere yönelik politikalara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdi.

Kerestecioğlu, önergede “Salgın nedeniyle engellilerin işlerini kaybetmeye başladığı, birçok engellinin yeterli sağlık hizmeti alamadığı, engelliler arasında yoksulluk oranının yükselmeye başladığı bilinmektedir. Engelli Kadın Derneği’nin yürüttüğü ‘Korona Günlerinde Engelli Kadın Olmak’ araştırmasına göre ise engellilerin yaşadığı kapatılmışlık ağırlaşarak salgında devam etmektedir” dedi.

Kerestecioğlu’nun, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un yanıtlaması talebiyle verdiği önergede yer alan sorular özetle şöyle:

Engellilerin pandemide karşılaştıkları sorunlar göz önünde bulundurularak salgın süresince engellilere yönelik özel politikalar geliştirilmiş midir?

İlaç temini

Risk grubu içerisinde yer alan engelli bireylerin evlerinde sağlık hizmeti alması ve talep edenlere evlerinde Covid-19 testi yapılması için bir planlama mevcut mudur?

Engellilerin bulmakta zorlandıkları ilaçları temini ve sağlıkta yaşadıkları ayrımcılıkların önlenmesi için Sağlık Bakanlığıyla işbirliği içinde bir çalışmanız mevcut mudur?

Engelli yurttaşların istihdamı

Kamuda çalışanların yanında, özel sektörde çalışan engelli personele de salgın süresince ücretli izin verilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?

Kamu kurumlarındaki engelli istihdamı için öngörülen kontenjanların boş kalmasının nedeni nedir? 2020 yılında bu kadrolara neden hiç atama yapılmamıştır? Eğer planlanmakta ise ne zaman, kaç atama yapılacaktır?

Pandemi süresince, özel sektörde çalışan çoğu engellinin ücretsiz izne ayrıldığı, pandemi devam ettiği sürece ve süreç bitiminde işsiz kalma riskleri göz önünde bulundurularak engellilerin istihdamı için herhangi bir planlama yapılmış mıdır?”

(bianet / DŞ)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑