Fransa

Published on Aralık 3rd, 2020

0

Fransa 76 camide inceleme yapacak

Fransa’da bir öğretmenin kafasının kesilerek öldürülmesinin ardından alınan önlemler çerçevesinde 76 caminin kontrol edileceği açıklandı. Bazı camilerin de kapatılacağı belirtiliyor

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, öğretmen Samuel Paty’nin kafasının kesilerek öldürülmesinden yedi hafta sonra ülkedeki 76 camide inceleme yapılacağını açıkladı. Darmanin, Twitter hesabından “yetkililerin önümüzdeki günlerde ayrılıkçılara karşı kapsamlı ve eşi daha önce görülmemiş bir eylem başlatacağı” ve “bazı camilerin kapatılabileceği” mesajını paylaştı.

Le Figaro gazetesi, 27 Kasım’da ilgili tüm kurumlara bakanlıktan bu konuda yazı gittiğini duyurmuş, bakanlık kaynakları da haberi doğrulamıştı. Söz konusu camilerden 16’sının Paris bölgesinde, diğer 60’ının ise Fransa’nın çeşitli bölgelerinde olduğu belirtiliyor.

Kontrol edilecek camiler arasında Türkiye bağlantılı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı camilerin olup olmadığı ise şimdilik bilinmiyor.

47 yaşındaki Samuel Paty, 16 Ekim’de Paris’in banliyölerinden birinde bulunan okulunun yakınlarında, sınıfta ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle 18 yaşındaki bir Çeçen tarafından öldürülmüştü.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑