Fransa

Published on Haziran 21st, 2021

0

Fransa seçimlerinde zafer ilgisizlerin

Fransa’da pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin ilk turunda, iktidar partisi kötü bir performans gösterdi, aşırı sağ geriledi, geleneksel partiler geri döndü. Ancak rekor düzeydeki ilgisizlik demokrasi için felaket bir tablo olarak görülüyor.

20 Haziran günü yapılan seçimlerin ilk turuna, sandık başına gitmeyenler damgasını vurdu. Seçmenlerin yüzde 68’i sandık başına gitmedi. Oy kullananların oranı yüzde 32’de kaldı.  2015’te yapılan bir önceki bölgesel seçimlerde katılım oranı yüzde 50 olmuştu.

SOLUN OY ORANI İYİ AMA BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Bu seçimlerde beklenmedik bir şekilde geleneksel sol öne çıktı. Sosyalist ve ekolojist blok ulusal düzeyde oyların yüzde 35’ini aldı. Sosyalist Parti tek başına oyların yüzde 15,8’ini, Ekolojistler ise yüzde 13,2’sini aldı. Bu bloka Jean-Luc Melenchon’un La France Insoumise (Boyun Eğmeyen Fransa) partisi yüzde 5,2 oy getirirken, İşçi Mücadelesi (Lutte Ouvriere) yüzde 2,3 ile bloktaki yerini aldı. Bu iyi bir sonuç olarak öne çıksa da ikinci tur için güçlü bir aday ortaya çıkaramadı. Sol son derece bölünmüş durumda. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimleri için tüm sol partiler kendi adayını sunmak istiyor.

Sosyalist Parti’nin başındaki Olivier Faur bu sonuçları, 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen arasında yaşanacağına dair öngörüye karşı “ayağa kalkabilecek bir umut” olarak değerlendirdi.

AŞIRI SAĞDA NET GERİLEME VE HAYAL KIRIKLIĞI

Aşırı sağcı Le Pen’in partisi açısından sonuçlar hayal kırıklığı oldu. RN ulusal düzeyde oyların yüzde 19,3’ünü aldı. 2015 seçimleri ile kıyaslandığında 8 puanlık bir kayıp var. Le Pen, seçmenlerinin sandık başına gitmediğini kabul ederek, ikinci tur için çıkış yapılması çağrısında bulundu. Le Pen’in partisinin 6 bölgede birinci gelmesi beklenirken, sadece birinde ilk turu birincilikle bitirdi. Oysa seçimlerden önce yapılan anketler aşırı sağcı parti RN’nin yükselişine işaret ediyordu.

MACRON İÇİN KÖTÜ TABLO

Seçimler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron açısından ağır bir tablo ortaya çıkardı. Macron seçimlerden iyi sonuç almak için 15 bakanı sahaya göndermişti. Elde ettikleri oy ise yüzde 10’da kaldı. Hiçbir bölgede RN adayına karşı diğer adaylarla müzakere edebilecek bir pozisyon elde edemedi. İktidar partisi LREM hiçbir bölgede birinci olmadığı gibi, genellikle sonlarda yer aldı. Bu seçimler Macron’un 2022 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ciddi bir meydan okuma ile karşı karşıya kalabileceğine işaret ediyor.

GELENEKSEL SAĞDAN SÜRPRİZ

İlk tur seçimlerinde geleneksel sağ sürpriz yaptı ve partiler arasında seçimlerin esas kazananı oldu. Cumhuriyetçiler (LR) oyların yüzde 28,4’ünü elde etti.

ZAFER İLGİSİZLERİN

Seçimlere ilgisizlik ciddi tartışmaları şimdiden beraberinde getirdi. Bu sonuçlar ardından bir sonraki seçimler için internet üzerinden oy kullanılması da bir öneri olarak gündeme geldi. Yüzde 68’lik bir ilgisizlik Fransa demokrasisi açısından felaket olarak değerlendiriliyor. Bundan doğru bir sonuç çıkarılır mı bilinmez ancak, mevcut seçim sonuçları ilgisizlerden dolayı gelecek seçimler konusunda net bir fikir vermiyor.

Ifop-Fiducial şirketlerinin yaptığı ankete göre sandık başına gitmeyenlerin yüzde 40’ı seçimlerin kendi kişisel durumlarında bir değişime yol açmayacağını düşündüğünden oy kullanmadı. Yüzde 35 ile ikinci belirleyici argüman ise seçimlerin kendi bölgelerinde bir şey değiştirmeyeceği şeklinde öne çıktı.

Oy kullanmayanların yüzde 34’ü siyasi partilere karşı memnuniyetsizliklerini gösterme iradesinin belirleyici olduğunu söylerken, yüzde 32 ile diğer bir gerekçe ise hiçbir listenin kendi fikirlerini temsil etmemesi şeklinde yansıdı. Yüzde 31’lik bir kesim bu seçimlerin kendilerini ilgilendirmediğini belirtiyor. Anket sonuçlar Covid-19 salgınının seçmenler üzerinde neredeyse hiçbir etkide bulunmadığına işaret ediyor.  

GENÇLER VE KADINLAR SANDIĞA GİTMEDİ

Seçimlere en güçlü ilgisizlik gençler arasında yaşandı. 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 87’si, 25-34 yaş arasındakilerin yüzde 83’ü sandık başına gitmedi.  35-49 yaş aralığındakilerin yüzde 71’i ve 70 yaş ve üzeri gruptakilerin yüzde 40’ı oy kullanmadı. Çıkan diğer bir sonuç ise kadınların ilgisizliği oldu. Tüm yaşlardan kadınların yüzde 72’si, erkeklerin yüzde 59’u sandığa gitmedi.

İKİNCİ TUR MÜZAKERELERİ BAŞLADI

İlk turdan çıkan sonuçlar ışığında ikinci tur için partiler arası müzakereler de başladı. Paca bölgesinde aşırı sağcı önce bulunuyor. Sol partiler, aşırı sağın ilk kez bir bölgeyi ele geçirmesini önlemek için birleşmeye çağırdı. İktidar partisi de ikinci turda ağırlık sahibi olma arayışında bulunuyor. Paris bölgesi için mevcut sosyalist Büyükşehir Beledi Başkanı Anne Hidalgo, geniş bir şekilde birinci çıkan Valérie Pécresse’e karşı çevrecilerin adayını desteklemeye çağırdı.

(ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑