Dünya

Published on Kasım 21st, 2020

0

G20 Zirvesi online olarak başladı: Ana gündem pandemi

Koronavirüs salgını nedeniyle online ortamda düzenlenen ve Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı G20 Liderler Zirvesi başladı.

Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı G20 zirvesi koronavirüs salgınının gölgesinde online olarak başladı. İki gün sürecek zirvede, koronavirüs salgınının ana gündem maddelerinden biri olarak ele alınması planlanıyor. Suudi Arabistan’ın başkanlığında çevrim içi yapılan G-20 Zirvesi’ne Türkiye’nin yanı sıra Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu katılıyor. Zirvede, 20 Ocak’ta görevini bırakması beklenen ABD Başkanı Donald Trump da son kez yer alacak. 

KRAL SELMAN’DAN AÇILIŞ KONUŞMASI

G20 Liderler Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud, Kovid-19 salgınıyla mücadelede aşı ve diğer araçlara erişimin eşit şekilde sağlanması gerektiğini söyledi.

PUTİN: KOVİD-19AŞILARI HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR OLMALI

G20 zirvesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin pandeminin dünyanın Büyük Buhran’dan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini başlattığını söyleyerek uzun süreli kitlesel işsizliğin, yoksulluk ve sosyal güvensizliğin ana risk olmaya devam ettiğini belirtti. Putin “Pandemi ortamında sosyal eşitsizlik riskinin artmasına izin vermemek için ek önlemler gerekli” diye konuştu. Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği üç aşı hakkında bilgi veren Putin, Kovid-19 aşılarının herkes için erişilebilir olması gerektiğini, Rusya’nın G20 zirvesinin bu konudaki taslak belgesini desteklediğini ve aşılarını ihtiyacı olan tüm ülkelere sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN: ÜRETECEĞİMİZ AŞIYI TÜM İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ

G20 Zirvesi’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da koronavirüs aşısının herkese hakkaniyetli şekilde sunulması için çağrı yaptı. Erdoğan “G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir” dedi. “Salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda dünya, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, maalesef iyi bir imtihan veremedi” diyen Erdoğan “Türkiye’nin üreteceği aşıyı inşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı. Erdoğan “Salgın, sağlık alanı yanında küresel ekonomik mimaride de etkisini hissettiriyor. Korumacılığın arttığını, gümrük duvarlarının yeniden yükseldiğini, içe kapanma eğiliminin güçlendiğini görüyoruz. İki yanlışın bir doğru etmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Türkiye, Dünya Ticaret Örgütü’nün temel ilkeleri çerçevesinde refah paylaşımından yanadır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre zirve öncesinde Kral Selman ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması konusunda mutabık kalındı.

G20 üyelerinden Avrupa Birliği (AB), dünyanın en yoksul ülkelerine borç kolaylığı tanınması konusunu zirvede gündeme getirecek.

İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARINDAN BOYKOT ÇAĞRILARI

G20’nin ev sahibi Suudi Arabistan insan hakları ihlalleri konusunda eleştirilerin odağında yer alıyor. İnsan hakları savunucuları özellikle  Veliaht Prens Bin Salman’ın Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolü, ülkedeki düşünce özgürlüğüne ilişkin kısıtlamalar, temel hak savunucularının tutuklanması nedeniyle Riyad’a açık mesaj verme çağrısı yapıyor.

(Evrensel)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑