Irkçılık

Published on Ekim 19th, 2020

0

Garo Paylan: Ahmet Hakan tetikçilik yapıyor, Elçi için de yapmıştı

Dağlık Karabağ ile ilgili iki tarafa da çağrıda bulunduğu için hedef gösterilen HDP Milletvekili Garo Paylan, “Ermeni halkı Hrant Dink’in tabiriyle, güvercin tedirginliğinin en derinini yaşıyor bugünlerde” dedi.

HDP Milletvekili Garo Paylan, Dağlık Karabağ’daki savaş nedeniyle hedef gösterilen Türkiyeli Ermenilerin tedirgin olduğunu söyledi ve “Karabağ’da süren savaşta her iki taraf da sivil yerleşim yerlerine saldırılar düzenliyor. Azeri ve Ermeni güçleri, derhal sivil yerleşim yerlerine saldırıları durdurmalıdır” dediği için kendisini eleştiren Ahmet Hakan’a tepki gösterdi.

Gündemle ilgili yenidentv’de Ayşegül Doğan Soruyor programına katılan Paylan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşla ilgili şunları söyledi:

SAVAŞ HERKES İÇİN YIKIMDIR

Vicdanlı bir yürek savaşlarda ölen bebeklerin kimliğine bakmaz. Ölüm listelerine bakıyorum, 2002 doğumlu gençler hayatını kaybediyor. Eğer bu noktada vicdanınızı kaybetmemişseniz, taraf tutmazsınız. Savaş tamtamları çalanlar bir tarafın yok olmasını, kaybetmesini ister, sadece kendi acılarının görünmesini isterler. Barışçı, vicdanlı bir yürek savaşların iki taraf için de yıkım olduğunu söyler. Ben Gence’nin faillerini amasız fakatsız lanetliyorum, ailelere sabır diliyorum. Ama aynı şekilde vicdanlı bir yürek Karabağ’da top atışlarının altında kalan, bodrumlarda yaşayan Ermeni halkı için de, orada hayatını kaybeden siviller için de sızlamalı.

AHMET HAKAN, TAHİR ELÇİ İÇİN DE TETİKÇİLİK YAPTI

Burada ırkçılık yapan Ahmet Hakan’dır ve tetikçilik yapmaktadır. Geçmişte bu tetikçiliği pek çok yoldaşımız için yaptı. Tahir Elçi için yaptı, onu kaybettik.

13 yıl önce de Hrant Dink için tetikçilik yaptılar. Hrant Dink’i sadece orada tetikçi Ogün Samast öldürmemişti, o cinayeti hazırlayan manşetler vardı, köşe yazıları vardı.

Bugün de Ahmet Hakan bu tetikçiliği yapmaktadır, ırkçılık yapmaktadır. Kendisini davet ediyorum. Ben Gence saldırısında kim failse bunları lanetliyorum, orada hayatını kaybeden herkesin anısı önünde saygıyla eğiliyorum, Azeri halkına baş sağılığı diliyorum. Kendisi ‘gazeteciyim” diyor, ama ben son yıllarda tetikçi olduğunu görüyorum. Dünya medyasında olan bitenleri izliyor, sonuç olarak Gence’de hayatını kaybedenler elbette yüreğimiz sızlamıştır, ama Stepanakert’e, Karabağ’ın başkentinde, bodrumlarda yaşayan on binlerce Ermeni halkına, hayatını kaybeden sivillere karşı vicdani bir duruş sergileyebilecek mi? Sanmıyorum.

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist hrant-dink-1.jpg

Irkçıların çaldığı savaş tamtamlarına alkış tutanlar sadece tetikçilik yaparlar. Gazetecinin görevi hakikati topluma göstermektir, Ermeni halkının da Azeri halkını da yaşadığı felaketi göstermektir.

Barış çağrısı yaptığım için hedef oldum. savaş propagandası yapanlar barışın sesini duymak istemezler. Beni hedef aldılar doğrudan. Suç duyurusunda bulundum, ama savcılık jet hızıyla bu iddiayı takipsizlikle cevaplandırdı. Ermenilerden kayıp varsa alkış tutulması, Azeri halkının kayıpları varsa da Ermenilere karşı nefret söylemleriyle doldurulmak isteniyor. Oysa bundan öte başka bir yol daha var. Çünkü iki halk da kaybediyor. Bütün bu saldırıların ne anlama geldiğini, hedefe ne için konulduğumu, bedellerinin ne olabileceğini çok iyi biliyorum.

Barış çağrısı için hedef gösteriliyorum. İsrail’de dahi Filistin politikasına karşı barış sesini yükseltenler eylemler yapar, iktidarı eleştirilir, protesto edebilir. Ama Türkiye’de bir tehdit nedeni haline gelebiliyor. Ben ülkem için tedirginim, Türkiye’deki Ermeni halkı için endişeliyim. Kendimle ilgili endişem yok, sonuç olarak siyasi sorumluluğu olan birisiyim. Hedefe konulmuş durumdayım, bunun her türlü sonucu olabilir; o manşeti atanlar da hedef gösteren siyasetçisi de bunun sorumluluğunu taşıyacaktır. Ermeni halkı Hrant Dink’in tabiriyle, güvercin tedirginliğinin en derinini yaşıyor bugünlerde.

(yenidentv, gazetedavul)

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑