Göçmenlik

Published on Eylül 19th, 2020

0

Göçmenler cinsel saldırıya, zorla ameliyata maruz kalıyor

ABD’de kötü koşullar dayatılan göçmen kadınlara zorla tıbbi operasyon yapıldığı ortaya çıktı. Teksas’taki göçmen merkezinde gardiyanların cinsel saldırısına uğradığını açıklayan bir kadın ise sınır dışı edildi.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi sınırda bekletilen, gözaltında tutulan göçmenlere dayattığı kötü koşullarla kamuoyunda tepki çekti. Orta Amerika ülkelerinden Meksika’ya giden, Teksas’ta barınma merkezlerinde tutulan 10 bine yakın göçmen mart ayından bu yana sınırdışı edilirken geride kalan kimi göçmenlerin ise cinsel saldırıya uğradığı, zorunlu tıbbi müdahaleye maruz kaldığı kamuoyunda yer aldı.

ZORLA TIBBİ MÜDAHELE

Ülkenin Georgia eyaletine bağlı Irwin ilçesinde özel olarak işletilen bir göçmen gözaltı merkezinde sığınmacı kadınlara yönelik jinekolojik ameliyatlar yapıldığı gündeme geldi.

ABD medyasına yansıyan haberlere göre, merkezde çalışan Dawn Wooten isimli hemşirenin ihbar dilekçesinde, “LaSalle Islahevleri” adlı özel bir firmaya ait Irwin İlçe Gözaltı Merkezi’nde tutulan kadınlara rızaları olmadan ameliyatların yapıldığı ve kimi kadınların rahimlerinin alındığı ortaya konuldu. ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) Sağlık Hizmetleri Birliği’nin Direktörü Dr. Ada Rivera, skandal olayı yalanlamazken yalnızca konuya ilişkin soruşturma yürütüleceğini açıkladı.

CİNSEL SALDIRI

Teksas’ın El Paso kentindeki geri gönderme merkezinde ise gardiyanları cinsel saldırıyla suçlayan Meksikalı bir göçmen kadın hızlıca sınır dışı edildi. İç Güvenlik Bakanlığı Başmüfettişliği (OIG) yetkililerine durumu aktaran genç kadın, dedektifler tarafından beş saat sorguya alındı. Sorgunun, tesiste cinsel saldırıyla suçlanan gardiyanların önünde yapılması tepki çekerken söz konusu saldırıların tesisteki kameraların kör noktalarında yaşandığı ileri sürüldü. Göçmen kadının avukatlığını üstlenen Linda Corchado, “Burası deney yapılan bir toplama kampı gibi. Dedektifler genç kadını beş saat boyunca sorguladı onlar ise iddiayı araştırmak yerine sınır dışı edilmesini sağladılar. Genç kadın gölgede kalmayarak ortaya çıkmanın bedelini ödedi” açıklaması yaptı.

EYLEMCİLERE GÖZALTI

New York kentinde önceki gün göçmenlerle dayanışmak için yapılan eyleme polis müdahale etti. Federal Plaza isimli devlet binası önünde yapılan protestoda eylemciler, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) kurumunun uygulamalarına tepki gösterdi. “ICE’ı kapat” sloganları atan gruba polis müdahalesi sonucu 20 kişi gözaltına alındı.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑