Makaleler

Published on Şubat 22nd, 2021

0

Görülmüştür: Cezaevleri, zindan hücrelerine çevrildi – Gül Güzel

28 seneden beri siyasi tutsak olan Gülazer Akın’dan mektup: GÖRÜLMÜŞTÜR

Covid 19 bahane edilerek siyasi tutsak ve hükümlülere süreklileşen hücre uygulaması her gün artarak devam ediyor. Televizyon izleme imkanları olmadığı gibi kendilerine kitap, gazete ve benzeri şeyler de verilmiyor. Sebep ise malum, hiç bitmeyen bir Korona karantina süreci. Kalem ile kağıt da yasak harflerin sessiz cümlelerine esir kalıyor. Kalemlerle yazacakları cümlelerin yasaklılığını çizimleriyle dile getirmeye çalışan mahkumlar her kesin vicdanını sızlatacak şartlar altında yaşamlarını idame etmeye çalışıyorlar.

T.C. KAYSERİ Kadın Kapalı İnfaz Kurumu Müdürü GÖRÜLMÜŞTÜR!

Mühürlü mektup oldukça kısa ama çok şey ifade ediyor. 28 seneden beri siyasi hükümlü bulunan Gülazer Akın’ın yazdığı kısa mektubu ve yaptığı çizimle bakın neleri dile getiriyor:
Resmimi ancak bu kadar çizebildim. Pek benzemedi, onunla idare et. Korona kurbanlarıyız. Uçuklarımı da çizdim. 5 kilo almışım😊 yetmez bıraktığım şey. Aslında hep gülüyorum ama gülüşümü çizemedim. Beni merak edenlere…

11 kişiyiz, güya karantinadayız. Hastaneye gittiğimiz için karantinaya alındık. Küçük bir odada resmen istiflenmişiz. Bir türlü çıkamadık buradan. Bir hafta geçiyor, birinin hastane sevki çıkıyor. Onu götürüp getiriyorlar, günlerimiz yeniden sıfırlanıyor. TV yok, gazete yok. Biz de zamanımızı birbirimizle geçiriyoruz. Sohbet – tartışmalar, sosyal etkinliklerle geçiriyoruz. Oyunlar oynuyoruz; tabu, ben olmasaydım kim olurdum, bilgi yarışmaları, hadi anlat bakalım, sonra müzikli- stranlı moreller yapıyoruz. Her gece arkadaşlara kaval çalarak uyutuyorum. Eski parçalar çalıyorum, yumuşak ve uzatarak. Zindanın zorluğunu kimse hissetmesin, huzur içinde yatsın diye. Ninni gibi çalıyorum. Hepsinin uykuya dalmış, düzenleşen nefeslerini duyunca kavalı bırakıyorum. Satranç oynuyoruz. Her kese öğrettik. Satranç güzel oyun. Satranç oynamak lazım. Çok faydası var. Oynarken en zorlandığım anda kendime şöyle diyorum; doğru düşündükçe mutlaka bir yol, bir çıkış vardır. Ve mutlaka bir yol buluyorum.

02.02.2021

T.C. KAYSERİ Kadın Kapalı İnfaz Kurumu Müdürü

GÖRÜLMÜŞTÜR! Mühürü


Kadının Kaleminden: Gül Güzel – 22.02.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑