İnsan Hakları

Published on Kasım 4th, 2020

0

Gültan Kışanak’a gönderilen balık desenli elbise sakıncalı bulunmuş

Evin Jiyan Kışanak, Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan annesi Gültan Kışanak’a götürdüğü elbisenin ‘balık’ deseni nedeniyle sakıncalı bulunduğunu anlattı: “Bodrumlu kadınlar anneme pazenden bir elbise gönderdiler, üzerinde balık deseni olan ve geçtiğimiz pazartesi kapalı görüş için cezaevine gittiğimde anneme vermek istedim elbiseyi. Fakat sakıncalı bulunduğu için verilmedi elbise.”

Tutuklu Kürt siyasetçi Gültan Kışanak’ın kızı Evin Jiyan, Bodrumlu kadınların annesine gönderdiği elbisenin üzerindeki balık deseni sakıncalı bulnduğu için cezaevine alınmadığını yazdı.

Evin Jiyan Kışanak, bianet‘te yayınlanan yazısında şunları anlattı:

Bodrumlu kadınlar anneme pazenden bir elbise gönderdiler, üzerinde balık deseni olan ve geçtiğimiz pazartesi kapalı görüş için cezaevine gittiğimde anneme vermek istedim elbiseyi. Fakat sakıncalı bulunduğu için verilmedi elbise.

Üzerinde desen, sembol, işleme olan kıyafet vermek yasakmış. Nedenini ben de anlamakta güçlük çekiyorum.

Tabii siyasi propaganda olabilecek şeylerin önünü almak istiyorlar kendilerince sanırım fakat bir düşünelim balık nasıl bir propaganda aracı haline getirilebilir? Şöyle olabilir mi?

Mesela, balık denizlerde yüzen bir canlı, denizler uçsuz bucaksız özgür alanlar, balıklar özgür ve eşit bir dünyada yaşam fikrinin subliminal mesajı olamaz mı? Olabilir…

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑