Güncel

Published on Ekim 15th, 2021

0

Halklar HDP’nin 9. yılını kutladı: HDP halktır halk burada

HDP’nin 9’uncu yıl dönümünde pek çok kentte etkinlikler yapıldı. Diyarbakır’daki şölende katılan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Çözümün anahtarıyız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır, Hakkari, Urfa, Şırnak ve Mersin’de düzenlenen etkinliklerle 9. kuruluş yıldönümünü kutladı. Etkinliklere katılan binlerce kişi, HDP’ye ve mücadeleye sahip çıkacakları mesajını verdi.

Diyarbakır İl Örgütü tarafından Bağlar ilçesine bağlı Demirok Tesisleri’nde düzenlediği şölene bölge milletvekilleri, çok sayıda kitle örgütü temsilcisi ve halk katıldı.

Şölenin kutlandığı salona Kürtçe ve Türkçe “Yaşasın HDP”, “Özgürlük için HDP”, “Kendimizi de Türkiye’yi de özgürleştirip yeni bir yaşam kuracağız” pankartları asıldı. Yüzlerce kişi ellerindeki HDP flamalarıyla halay çekti.

‘HDP ÖZGÜR VE EŞİT YAŞAMDIR’
Etkinlikte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’nin bir mücadele geleneğinin birikimi ve tecrübesine yaslandığını vurguladı. Sancar, “HDP özgür ve eşit yaşam fikriyatıdır. Bu fikriyatın bir yanı Mezopotamya’da bir yanı Anadolu’dadır, bir yanı Dicle ve Fırat’ta bir yanı Meriç ve Kızılırmak’tadır. Halkların çağlayan deryasıdır. Derelerin buluştuğu büyük bir denizdir. Bu denizi kurutmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini sizlerin huzurunda haykırıyoruz” dedi.

HDP’nin kadınların ve gençlerin partisi olduğunu söyleyen Sancar, yeni yaşam vurgusu yaptı, HDP’nin gözaltı, tutuklama saldırılarına rağmen durdurulamadığını, durdurulamayacağını kaydetti.

Mücadeleyi, direnişi, inşaya dönüştüreceklerini kaydeden HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kazanmaya yakın olduklarına işaret ederek şu çağrıda bulundu: “Yeter ki inancımızı sağlam, örgütlülüğümüzü güçlü tutalım. Ve siyasetimizi hedefe götürecek bütün aklı hep birlikte yürütelim hep birlikte bu aklı ülkenin isteği haline getirelim.”

HDP’nin 9 yıllık mücadelesinde eşbaşkanlık sistemi ve kadın eşitliği politikasıyla önemli bir politika kazandırdığını belirten Mithat Sancar, HDP’nin Kürdün, Türkün, Alevinin ve her inanç ve kimliğin, ezilenin ve yoksulun ortak emeğidir olduğunu vurguladı. 

27 Eylül günü açıkladıkları deklarasyona değinen Sancar, HDP’nin siyaseti halkla birlikte yaptığını kaydetti. Sancar son olarak şunları söyledi: “Demokrasi ittifakını güçlendirebilirsek bugünkü otoriter tekçi iktidarı da bu iktidarı besleyen geçmişten bugüne gelen kökleri ve kaynakları da teşhir ederiz. Hem iktidarı hem böyle iktidarları da yaratan düzen politikalarını da değiştirme gücünü de yakalarız.”

Sancar’ın konuşmasının ardından şölen halaylarla son buldu.

URFA
HDP Urfa İl Örgütü, partinin 9’uncu kuruluş yıldönümünü kutlamak için parti binasında etkinlik düzenledi. Kentteki kitle örgütleri ve halkın katıldığı etkinlikte konuşan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan, zorluklarla bugüne geldiklerini belirterek, “Bu yılları alnımız ak bir şekilde geçirdik. Geleceğe umut bıraktık” dedi.

HDP’nin 9 yıllık mücadelesine dair sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinlikte HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü de konuşma yaptı. Tüm zorluklara rağmen 9 yıl boyunca boyun eğmediklerini, direndiklerini dile getiren Sürücü, “Bizi sahiplenenler de bizi yalnız bırakmadılar. 2016 yılında bütün eşbaşkanlarımız ve 300 kişi gözaltına alındı. Kapımızı açacak kimse bırakmak istemediler ama halk gelip partisinin kapısını açtı” diye konuştu.

Kutlama, müzikler eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

HAKKARİ
Hakkari’de il binasında kutlama etkinliği yapıldı. Kutlamaların en renkli geçtiği ilçe ise Yüksekova oldu. Yüksekova’da yapılan kutlamalara ise, HDP Hakkari milletvekilli Sait Dede, yerine kayyum atanan Yüksekova Belediyesi Eşbaşkanı İrfan Sarı, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari şube yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi ve yüzlerce yurttaş katıldı.

İlçe örgütünün bulunduğu sokak polis tarafından ablukaya alınmasına rağmen yüzlerce kişi etkinliğe katıldı.

Saygı duruşunun yapıldığı etkinlikte konuşan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, “15 Ekim sadece partimizin kuruluşu değildir, Türkiye’yi 2 kutup arasına sıkıştırılmak isteyen iktidarların halklara çıkmaz olarak dayattığı sistemin yerle bir ediliş günüdür” dedi.

Sinevizyon gösteriminin ardından üzerinde, “HDP 9 yaşında” yazılı pastayı Barış Anneleri kesti. Kutlama çekilen halaylarla son buldu.

HDP’nin Şemdinli İlçe Örgütünde kutlama yapılarak üzerinde  “9 salîya HDP pîroz be” yazılı pasta kesildi.

ŞIRNAK
Şırnak’ın Cizre ilçesinde de HDP binası önünde yüzlerce kişinin katılımıyla HDP’nin 9. yaşı kutlandı. Şölene Barış Anneleri İnisiyatifi, HDP Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, TJA aktivistlerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Parti binasının duvarına, “HDP 9 yaşında” pankartı asılırken sık sık “HDP halktır halk burada”, “Bijî berxwedana HDP” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Şölen alanı da HDP’nin rengarenk bayraklarıyla donatılırken, halk etkinliğe ulusal kıyafetleriyle katıldı.

Yüzlerce çevik kuvvet polisi ve onlarca zırhlı aracın yığınağına rağmen halk şölen alanında toplandı, halay çekti. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑