Irkçılık

Published on Ekim 19th, 2020

0

HDK: İktidar varlığını korumak için ırkçılığı kullanıyor

Son zamanlarda yaşanan ırkçı saldırılara tepki gösteren HDK Halklar ve İnançlar Meclisi, ırkçılığın iktidarların kendi varlıklarını korumak için araç olarak kullandığını belirterek, “Irkçılık insanlık suçudur” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, son zamanlarda artan ırkçı saldırılara dikkat çekmek amacıyla Beyoğlu’nda bulunan Genel Merkez binasının önünde açıklama yaptı. HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Irkçılık insanlık suçudur” yazılı pankart açılarak, ırkçı saldırılarda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

BERZEG: CEHENNEME MAHKUM EDİLİYORUZ

Çerkez halklarından Jineps Gazetesi yazarı Seda Berzeg, Anadolu ve Kafkasya’da yaşanan kitle katliamlarına değindi. Anadolu’nun, halkların kardeşçe yaşayabileceği bir cennet olabilecekken, insanların cehennemde yaşamaya mahkum edilmek istendiğini söyleyen Berzeg, “Bunun için önce halkların kardeşliğine ve dostluğunu saldırıyorlar. Zenginliğimiz olan farklılığımızı kullanarak, aramıza kin ve nefret tohumları saçıyorlar. Çerkez olduğumuz için hain, Kürt olduğumuz için bölücü ilan edildik. Laz olduğumuz için bizimle dalga geçildi, fıkralara konu edildik. Ama halklar ve inançların kararlı mücadelesi sürecektir” diye konuştu.

FELEKOĞLU: İKTİDARLAR DEĞİŞİR

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) üyesi Bülent Felekoğlu, tüm dünyanın bir yurtsuzluk ve sınırlarla birbirinden uzaklaştırıldığını söyledi. “Sınırlar iktidarlarındır, halkların değil” diyen Felekoğlu, “Bizi birbirimizden ayıran tek şey olan dillerimiz ise birbirimizin acısını, neşesini bilecek kadar güçlüdür. Hakikatin doğduğu Mezopotamya coğrafyasında yaşıyoruz. Bu coğrafya birlikte yaşamın örneklerini oluşturmuştur. Ama muktedirler, Anadolu’nun şekillendiği bu hakikat ve vicdanımız üzerinden savaşlar kurarak bize zulmediyor. Bugün burada kurduğumuz ses yarın birbirimizin yüzüne bakabilecek bir gelecek içindir. Demokratik bir gelecekte yaşamak mı yoksa birbirimizi boğazladığımız bir gelecek mi istiyoruz? İktidarlar, devletler değişir ama geriye halklar ve komşuluk hakkı kalır” diye belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu’ndan Ayhan Ergenç, insanların, halkların kardeşçe, bir çiçek bahçesinde gibi, güzellikler içinde yaşamasını istediğini söyledi.

BULUT: SAVAŞ ÇÖZÜM GETİRMEDİ

HDP İstanbul İl Eş Genel Başkanı Elif Bulut, halkların kardeşliğine inandığını ve bunun için mücadele ettiğini söyledi. Halkların birbirine düşman ilan edilerek, iktidarların varlıklarını sürdürdüğünü dile getiren Bulut, “Eğer halkları kendi hallerine bırakırlarsa, böyle bir düşmanlığa ihtiyaç duymadan, bu ülkenin toprakları içinde barış içinde yaşamaya devam edebilirler. Ama karanlığın buna değil, savaşa ihtiyacı var. Neredeyse her komşumuzla ya sorun yaşıyoruz ya da savaş içerisindeyiz. Savaşın hiçbir sorunu çözdüğü görülmemiştir. Savaş sorun, çözümsüzlük yaratır, geride ölü bırakır. Savaş sadece silah tüccarlara, uluslararası dengelerde ihtiyacı olanlara yarar. Biz halkların kardeşliğine inanıyor ve onun için mücadele ediyoruz. Tüm halkları da bunun için mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

UĞURLU: BARIŞI TEKRAR KURABİLİRİZ

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, yaşanan savaşların kendi savaşları olmamasına rağmen bedelini kendilerinin ödediğini belirtti. Uğurlu, “Aynı sokaklarda yaşıyoruz, çocuklarımız aynı okullara gidiyor, yan yana oturuyor. Ama her seferinde halklar birbiriyle karşı karşıya getirilip kırdırılmaya çalışılıyor. Ben buradan özellikle Türk halkına seslenmek istiyorum. Biz yaşasın halkların kardeşliği diyoruz, sizde çıkıp biz halkların eşitliğini istiyoruz desin. Bu toprakların barışa, özgürlüğe, adalete ihtiyacı var. Biz bunu 2013-2015 yılları arasında yaşadık. Bunu yeniden kurabiliriz. Ama yeter ki iktidar elini yakamızdan çeksin. Savaşlarla bizi karşı karşıya getirmesin. Savaşlarda ölen bizleriz ama saraylarda yaşayanlar onlar” şeklinde konuştu.

‘IRKÇILIK TOPLUMUN İNKARIDIR’

Grup adına ortak açıklamayı okuyan HDK Halklar ve İnançlar Meclisi üyesi Çiğdem Kılıçgün Uçar, yok sayılan her kimliğin geçmişin inkarı, geleceğin gaspı olduğunu belirtti. Bugün yaşanan yabancılaşmanın ırkçılığa meşruiyet kazandırdığına dikkat çeken Uçar, şunları söyledi: “İktidar ve devlet organizasyonlarının kendini kabul ettirme ve daha etkin yönetme adına giriştiği bu savaş, aslında toplumla yapılan savaştır. Kendi yaşadığı yabancılaşmayı tüm topluma dayatmasıdır ve toplumsal gerçekliği inkar edip onun yerine kendini ikame etmesidir. Tarihsel olarak sıralayabileceğimiz ve neredeyse tüm dünyada yaşama olanağı bulmuş katliamlar, asimilasyon ve soykırımlarla yok olan bizlerdik, hepimizdik. O yüzden ırkçılık toplumun inkarıdır.”

‘SÖYLEMLER SALDIRILARI ARTTIRIYOR’

Ermenilerin sürekli bir tehdit olarak görülmesinin Ermeni vatandaşlara dönük saldırıları pekiştirdiğini dile getiren Uçar, “Bu akla mahkum eden tüm zihniyet ve iktidarlara karşı her halkların varlığını koruyacağı ve devam ettireceği olanakları yaratmak ve korumak, halkların/ inançların birbirleriyle olan ilişkisini güçlendirmek ve her farklılığı kendimizle bir görmek kaçınılmaz bir toplumsal görev olarak karşımızda duruyor. İktidarların varlık gerekçesi olan teklik ve inkara karşı farklılıkların eşitliğini savunmak, ırkçılık ile mücadelede atılacak en önemli adımdır” ifadelerini kullandı.

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Dünya üzerindeki ülke, belki de şehir sayısından fazla dilin, inancın olduğunu belirten Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani tüm katliam ve soykırımlarla yüzleşildiği, tüm inançların yaşayabildiği, tüm dillerin konuşulduğu, tüm halkların ismiyle ve kültürü ile tanındığı bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz ve bunun mücadelesini vermeye devam ediyoruz. Irkçılığın politika haline getirildiği, ayrımcılığın derinleştiği bu sistemde çağrımız öncelikli olarak halklara. Savaşların ve katliamların tarihi bizlere ait değil. Irkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için yan yana gelerek, mümkün olan barışın imkanlarını konuşarak kendi tarihimizi yazabiliriz. Halklar ve İnançlar Meclisi olarak devlet ve iktidar yapımı/icadı olan Irkçılığa mahkum olmadığımızı aksine halkların birlikte mücadelesinin ırkçılığı mahkum edeceğine inanıyor ve tüm halkları birlikte mücadeleye davet ediyoruz.”

(MA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑