LGBTİQ+

Published on Nisan 1st, 2020

0

HDP, LGBTİ+’ların hedef alınmasını Meclis’e taşıdı

HDP Milletvekili Gülüm, çocukların yaptıkları gökkuşağı resimleri nedeniyle LGBTİ+’ların hedef alınmasını Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, okul müdürlerinin LGBTİ+’ları hedef göstermesine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. 

Pandemi nedeniyle yaşanan olağanüstü koşullarda çocukların bu süreci en az zararla atlatması için geliştirilen sosyal medya kampanyalarından biri de çizdikleri gökkuşağı resimlerini evlerinin camlarına asmak olduğunu hatırlatan Gülüm, “renklerle ve sanatla çocukları buluşturan kampanya, çocukların iyi olma hali için destekleyici olmaktadır”dedi.

Gülüm, İtalya’da başlayan ve pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşan bu kampanyanın, uzaktan eğitim sürecini yürüten yetkililer tarafından LGBTİ+’lara nefrete dönüştürüldüğünü vurguladı.

Salgın nedeniyle uzaktan eğitim sürecinin koordine edilmesi için il, ilçe ve okul müdürleri şeklinde hiyerarşik bir düzen içerisinde Whatsapp gruplarının kurulduğunu belirten Gülüm, 31 Mart’ta okul müdürlerine gönderilen mesajda “Son günlerde yayılan bir mesajla çocuklarımızdan bir kâğıda gökkuşağı resmi yapıp pencerelere yapıştırılması istenmektedir. Eğitim camiası da bu akıma kapılmıştır. Whatsapp’tan velilere ödev olarak yollanmaktadır. Bu bir LGBTİ projesidir. Gökkuşağı onların sembolüdür. Mayıs ayında yapacakları Onur Yürüyüşü’nün bir ön hazırlığıdır. Bu mesajı yayıp uyaralım. Öğretmenlerimiz ve çocuklarımız bu projenin bir parçası olmasın. LGBT sapıklarına destek vermeyelim” ifadelerinin yer aldığını bildirdi. Gülüm, okul müdürleri aracılığıyla LGBTİ+ların hedef gösterildiğini, nefret suçu ve söylemlerinin teşviş edildiğini kaydetti.

Eğitim-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamadan söz konusu mesajın İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine, buradan da okul müdürlerine iletildiği, dolayısıyla planlı bir karalama kampanyası başlatıldığının anlaşıldığına işaret eden Gülüm, “Nitekim bazı basın yayın organı aracılığıyla da gökkuşağı çizimleri üzerinden cinsiyetçi, transfobik, homofobik nefret söylemlerinin hızla yükseldiği görülmektedir” dedi. 

Gülüm, Bakan Selçuk’un şu soruları yanıtlamasını istedi:

-Ayrımcılık ve nefret suçu içeren mesaj bilginiz dâhilinde midir? Bakanlığınızın talimatıyla iletildiği doğru mudur?

-Mesajın, Ankara, İstanbul, Muğla, Adana, Mersin, Kocaeli ve daha pek çok şehirde, okul müdürlerinden oluşan Whatsapp gruplarında bir anda yaygınlaşmasını nasıl açıklıyorsunuz?

-Ayrımcılık ve nefret suçu işleyen bu kişiler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?

-Eğitimde transfobik, homofobik nefret söylemlerine, cinsiyetçi saldırılara kasıl nasıl bir politika izlenmektedir?  Bu tür olayların engellenmesi amacıyla ne tür tedbirler alınmaktadır?

-LGBTİ+’lara yönelik yaklaşımların “ırkçılık” boyutuna ulaştığı LGBTİ+ ve insan hakları alanındaki kurumların raporlarına yansımaktadır. Eğitimde, LGBTİ+’ların hedef gösterilerek şiddete, kötü muameleye ve ayrımcılığa uğramasını engellemek üzere bugüne kadar yaptığınız bir çalışma var mıdır? Bunun için LGBTİ+ ve insan hakları alanındaki kurumların müdahilliğinde herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

-Salgında eğitim sürecindeki koordinasyonun önceliği; dünya çocuklarını sosyal ağlar üzerinden sevgi ile doğa olayının çizilmesinde buluşturan ve çocukların iyi olma hali için destekleyici olan faaliyetleri engellemek midir? Yoksa evde kalma dönemiyle birlikte internetten eğitime erişimi olmayan çocukların sorunlarının giderilmesi midir?”

(etha)


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑