Engelli Hakları

Published on Aralık 3rd, 2020

0

HDP’li vekiller engellilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı

HDP 6 milletvekili 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Meclis’e araştırma ve soru önergeleri sundu. Önergeler, engelli haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası sözleşmelerin uygulanması, iletişim, istihdam, erken ve malulen emeklilik, eğitim hakkı, özel tüketim vergisi muafiyeti, pandemi sürecinde yaşanan sorunları içeriyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri engellilerin yaşadıkları sorunları Meclis’e taşıdı, çözüm önerileri sundu.

HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Tülay Hatimoğulları, Filiz Kerestecioğlu, Serpil Kemalbay, Murat Çepni ve Murat Sarısaç Meclis Başkanlığı’na araştırma ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması için soru önergeleri sundu.

KEMALBAY: ENGELLİLERE YÖNELİK AYRIMCILIK ÖNLENSİN
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinde, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin engelli olduğuna dikkat çekti. Engellilerin sosyal güvenlikten istihdamlarına, güvenlikten sağlığa ilişkin karşılaştıkları güçlüklerin araştırılması gerektiğini kaydeden Kemalbay, “Engellilere yönelik ayrımcılığın önlenmesi, özellikle Covid-19 pandemisinin ülkemizde tehlikeli bir tırmanışa geçtiği günümüzde yaşanan sorunlara ilişkin gerekli tedbirlerin alınarak engelli bireylerin hakları güvence altına alınarak yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve Birleşmiş Milletler Engellilerin Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, engelli haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası sözleşmelerin, sosyal devlet olmanın, anayasa ve yasaların gereği olarak yaşanan hak mahrumiyeti ve hak ihlallerinin giderilmesine yönelik olarak çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve İç Tüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması” talebinde bulundu.

KERESTECİOĞLU SALGINDA ENGELLİLERE YÖNELİK POLİTİKALARI SORDU
HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, salgın süresince engellilerin yaşadıkları sorunlar ve engellilere yönelik politikalara ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi sundu.

Engellilerin, pandemi döneminde kesişimsel sorunlarla karşılaştığına dikkat çeken Kerestecioğlu, salgın sürecinde engellilere yönelik özel politikaları, evde sağlık hizmeti ve Covid-19 testi planlaması yapılıp yapılmadığını sordu. Kerestecioğlu, “Geçim sıkıntısı yaşayan engelli bireylere ihtiyaç duydukları gıda ve temizlik malzemesi yardımının düzenli olarak yapılması için bir çalışma bulunmakta mıdır” sorusuna da yanıt istedi.

HATİMOĞULLARI: ENGELLİ İSTİHDAMI NEDEN SAĞLANMIYOR?
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a soru önergesi sundu. Engellilere yönelik yasalarda yer alan istihdam kotalarının neden uygulanmadığını soran Hatimoğulları, Bakan Selçuk’a, “Aşı ve testlerin tüm engellilere ücretsiz bir şekilde eriştirilmesi sağlanacak mıdır? Engelliler için adil bir bütçe için çalışmanız var mıdır? Uzaktan eğitimin engelli öğrencileri kapsayacak şekilde yapılandırılması sağlanacak mıdır?” sorularını yöneltti.

GÜLÜM: İSTİHDAM EDİLEN ENGELLİ SAYISI KAÇTIR
Bakan Selçuk’un yanıtlaması amacıyla bir başka soru önergesi de HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm tarafından sunuldu. Gülüm, Bakan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, kamu kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesi gereken engelli sayısını sordu. Orta ve üst düzey kadrolarda kaç engelli istihdam edildiğine de yanıt isteyen Gülüm, “Bunların Bakanlıklara ve cinsiyete göre dağılımı nedir? OHAL sürecinde KHK’larla ihraç edilen engelli yurttaş sayısı kaçtır? İhraç edilen engellilerin kaçı hakkında bugüne kadar herhangi bir soruşturma açılmış, kaçı çocuklarına bakmakla, kaçı kendileri dışında engelli veya kronik hasta bakımından sorumludur?” sorularını yöneltti.

ÇEPNİ: RAPORLARDA ENGEL ORANLARI NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sunarken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle de soru önergesi hazırladı.

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu üyesi Çepni, engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik atılacak adımlar, engellilerin iletişim, istihdam, erken ve malulen emeklilik, eğitim ve kültür hakları ve özel tüketim vergisi muafiyeti için gerekli düzenlemelere dair araştırma önergesini Meclis gündemine taşıdı.

Çepni, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde de, engellilerin istihdamı, devlet hastanelerinden alınan raporlarda engel oranlarının düşürülmesinin yarattığı sorunları sordu.

SARISAÇ: MECLİS ENGELLİLERİN SORUNLARINI ARAŞTIRMALI ÇÖZÜM BULMALI
HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, engellilerle ilgili Meclis araştırması istedi. Engellilerin eğitim, sağlık ve ulaşım başta olmak üzere günlük hayatın her aşamasında birçok sorunla karşılaştığına dikkat çeken Sarısaç, “Engelli yurttaşlarımızın Covid-19 salgını sürecinde ve normal zamanlarda başta eğitim ve sağlık hizmetleri olmak üzere gündelik hayatlarında karşılaştıkları bütün sorunların doğru bir şekilde tespit edilerek bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını” gerektiğini kaydetti.

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑