Yazarlar

Published on Nisan 5th, 2020

0

Helin’e… Şarkılarınla, direngenliğinle yaşayacaksın – Füsun Erdoğan

Helin: Grup Yorum’u susturamayacaklarının, susturmanın mümkün olamayacağını, yeri geldiğinde bedenimizi ortaya koyan bir direniş sergileyeceğimizi ve asla teslim olmayacağımızın somut bir örneğini sergilemiş olduk…


Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da hapishanelerin tarihi, aynı zamanda devrimci tutsakların devletin baskı ve zulümüne, zindancı politikalarına karşı direnişinin tarihidir… Demir kapıların, beton duvarların dili olsa da anlatsa…Anlatsa faşist diktatörlüğün zindancı politikalarına, baskı ve zulümlerine boyun eğmeyen yüzlerce, hatta binlerce kadın ve erkeğin nasıl hücre hücre direndiklerini… Ölümü nasıl yendiklerini anlatsa…

Eyleminin 288. gününde yıldızlaşan Grup Yorum üyesi Helin Bölek ölüme yenilmeyen, baskı ve zulmün üzerine tilililerle yürüyenlerdendi…Amedli olan Helin batıda büyümüş…Annesini kamuoyunu ısrarla dayanışmaya, duyarlı olmaya çağıran, kızının ve yoldaşlarının türküler söyleyebilmesi için yaptığı açıklamalardan, eylemlerden tanıdık.

8 Ağustos 2017’de gözaltına alınarak tutuklanan Helin, Grup Yorum üyesi arkadaşı Bahar Kurt’la birlikte Grup Yorum’a yönelik baskılara karşı tutsak bulundukları Balıkesir L Tipi Hapishane’de açlık grevine başladı. Açlık grevi eylemini sürdürdüğü süreçte 20 Kasım 2019 günü tahliye olan Helin, eylemini dışarıda sürdüreceğini açıkladı.

213 gündür açlığa yatırdığı bedeni hücre hücre erirken, iktidarın talepleri karşısında üç maymunu oynamasına hodri meydan diyen Helin, 19 Ocak 2020 tarihinde, eylemini ölüm orucuna dönüştürdüğünü duyurdu. Günleri, haftaları, ayları, mevsimleri hücre hücre eriyen bedeni, büyüyen kara gözbebekleriyle deviren Helin, her fırsatta taleplerine dikkat çekti, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı…

Silivri Hapishanesi’nde ölüm orucu eylemini sürdüren Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek, 24 Şubat 2020’de tahliye edildikten sonra, Sarıyer-Armutlu’da Direniş Evin’deki Helin’e katıldı. Direniş Evi 11 Mart gecesi saat 03.00 sularında faşist AKP polislerince basıldı, Helin ve İbrahim zorla hastaneye kaldırıldı.

Zorla müdahaleyi kabul etmeyen iki devrimci, altı gün sonra hastaneden çıkarılarak, yeniden ölüm orucunu sürdürdükleri Direniş Evi’ne getirildiler.

Bir röportajında, ‘Grup Yorum’u susturamayacaklarının, susturmanın mümkün olamayacağını, yeri geldiğinde bedenimizi ortaya koyan bir direniş sergileyeceğimizi ve asla teslim olmayacağımızın somut bir örneğini sergilemiş olduk’ diyen Helin, 3 Nisan günü ölümsüzleşti. Yüzlerce, binlerce ilerici, demokrat, yurtsever, devrimci ve sosyalistin kanıyla benlenen faşist Saray rejimi, bu kez de yoldaşı İbrahim Gökçek’in dediği gibi, 28 yaşındaki sanatçının katili olarak tarihe adını yazdırdı.

Kadınların omuzlarında, Armutlu sokaklarında dolaştırılan Helin’in naaşı tüm dünyaya Grup Yorum susmadı, susmayacak mesajını gönderirken…Günler, haftalar, aylar, mevsimler boyu hücre hücre direnmiş bedeniyle Helin Armutlu’dan sesleniyor:

Ben son kurşununa kadar işkenceci-katil polislere karşı direnmiş, son nefesine kadar slogan ve zılgıtlarla ölümün üzerine yürümüş Saboların soyundanım!..

Ben 1996 Ölüm Orucu ve Süresiz Açlık Grevi Direnişi’nde şehit düşen, ölüm orucunda yıldızlaşan ilk kadın olan Ayçe İdillerin soyundanım!..

Ben faşist diktatörlüğün 19 Aralık 2000’de 21 hapishaneye yönelik gerçekleştirdiği katliamda Çanakkale Hapishanesi’nde bedenini ateş topuna çeviren, son nefesini verinceye kadar direniş şiarlarını haykıran Fidan Kalşenlerin soyundanım!..

Halkımın, halkların mücadelesinde yaşayacağım!..

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑