Sağlık

Published on Eylül 21st, 2020

0

‘Her 3 kişiden biri yorgun’

‘Peki enerji seviyenizi arttırmak ve kendinizi daha dinç hissedebilmek için yapabileceğiniz basit bazı değişimler var mı?’

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yapılan araştırmalara göre her 3 kişiden birinin yorgun olduğunu belirterek çözüm önerileri sundu.

Müftüoğlu’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

KESİP SAKLAYIN
KENDİNİZİ DAHA DİNÇ HİSSETMEK İSTİYORSANIZ…

Araştırmalara bakılırsa her 3 kişiden biri yorgun. Her 2 kişiden biri de kendini dinç hissedememekten şikâyetçi. Peki enerji seviyenizi arttırmak ve kendinizi daha dinç hissedebilmek için yapabileceğiniz basit bazı değişimler var mı? Tabii ki var! Ve onların en önemlileri şunlar:

VARAN 1- DOĞRU BESLENİN: Özellikle kan şekeri ve insülin seviyelerini önce zıplatan, sonra da dibe vurduran beslenme yanlışlarından uzak durun. Aşırı şeker, nişasta ve kafein tüketimine “Hayır” deyin. Kahvaltıyı sakın atlamayın. Güne mutlaka güçlü bir kahvaltıyla başlayın. Akşam yemeğinizi hafif yiyin ve erken saatlere alın.

VARAN 2- EGZERSİZ YAPIN: Güne egzersizle başlamak etkili bir enerji yükleyicidir. Ayrıca gün içerisinde de hareketli bir yaşam sürmek önemlidir. Fırsat buldukça ev ve ofisinizde de sık sık dolaşın. 30 dakikadan fazla oturmamaya bakın. Her 30 dakikada bir kısa yürüyüşler yapın. İşinizi oturarak değil ayakta yapmaya çalışın.

VARAN 3- UYKUSUZ KALMAYIN: Eğer iyi bir gece uykunuz yoksa güne kesinlikle yorgun başlarsınız. Horlama, uyku apnesi ve benzeri problemleriniz varsa gün boyunca da yorgunluk yaşarsınız. İşte bu nedenle yeterli bir gece uykusu, kronik yorgunlar için en önemli önceliklerden biri olmalıdır.

VARAN 4- DİNLENMEYE DE ZAMAN AYIRIN: Sadece bedensel değil, ruhsal dinlenme de önemli ve etkili bir “yorgunluksavar”dır. Stresten uzak durmak, sorumlulukları dengeleyip azaltmak, her şeye “Evet” demeyi bir kenara bırakmak, eşle dostla sohbete, kısa tatillere de zaman ayırmak yorgunlukla mücadelede en çok gözden kaçan ama en önemli ayrıntılardır.

(artıgerçek)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑