Gündem

Published on Kasım 21st, 2020

0

“Her gün operasyon yapsanız da karşınızda olacağız”

Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili Söner, “Her gün operasyon da yapsanız, her gün bizi gözaltına da alsanız, avukatlarımız, partimiz, sağlıkçılarımız hizmetlerinden vazgeçmeyecek” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP),Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Adıyaman’da yapılan ev baskınlarına ve gözaltılara ilişkin açıklama yaptı.

Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda yapılan basın açıklamasına HDP’li milletvekilleri, DBP ve DTK yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Vekili İrfan Söner yaptı.

Söner, AKP’nin çöküşünü engellemek için muhalif olan siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, derneklere ve benzeri kurumlara baskın yaparak, sindirmeye çalıştığını söyledi ve ekledi: “En büyük muhalif güç olan partimiz HDP ve bileşenlerine her gün baskın düzenleniyor, yöneticilerimiz gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, parti binamız basılıyor, uyduruk gerekçelerle delil yaratılıyor ve AKP bu şekilde bizi gerilettiğini sanıyor.

“Çöküşünüzü engelleyemeyeceksiniz”

“Son operasyonda da görüldüğü gibi, başta HDP, ÖHD, SES ve diğer kurumlarımız olmak üzere, alınanların kimliklerine baktığımızda, AKP-MHP’nin niyetinin ne olduğunu ortaya çıkmaktadır.

“Her gün operasyon da yapsanız, her gün bizi gözaltına da alsanız, avukat mesleğinden vazgeçmeyecek, partimiz siyasetinden vazgeçmeyecek, sağlıkçılarımız hizmetlerinden vazgeçmeyerek, her zaman yanlış siyasetinizin karşısında olmaya devam edeceğiz ve hiçbir operasyon çöküşünüzü engelleyemeyecektir.”

Ne olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, DTK’ye yönelik başlattığı soruşturma kapsamında 101 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Evlere sabah saatlerinde polis baskını ile 24’ü avukat 72 kişi gözaltına alındı.

Gözaltında tutulan 24 avukattan 22’si ifadeleri alındıktan sonra dün akşam serbest bırakıldı.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑