Hindistan

Published on Mayıs 20th, 2021

0

Hindistan Covid-19’un tetiklediği ‘siyah mantar’ hastalığıyla sarsılıyor

Hindistan’da Coronavirusle birlikte ‘kara mantar’ olarak da bilinen mukormikoz vakaları da arttı. Hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar ise tükenmek üzere.

Son dönemde Covid-19 salgınında çok sert etkilenen, rekor üstüne rekor vaka bildiren Hindistan, bir yandan da Coronavirusün tetiklediği ölümcül siyah mantar hastalığıyla baş etmeye çalışıyor.

Ülkedeki sağlık kuruluşları ‘siyah mantar’ olarak bilinen göz hastalığı ‘mukormikoz’ tedavisinde kullanılan Amfoterisin B ilacı stoklarının tükenmek üzere olduğu uyarısı yaptı.

Sputnik Türkçe’de yer alan habere göre, üst düzey bir devlet sağlık görevlisi olan Dr. Tatyarao Lahane, CNN’e yaptığı açıklamada, “Siyah mantar vakalarının beklenmedik şekilde aniden artması ilaç kıtlığına yol açtı. Artık günde ortalama 100 yeni vaka görülüyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı ise ülkede 200 siyah mantar vakası görüldüğünü, ev yüksek vakaların Haryana, Telangana, Mumbai  ve Maharashtra’da olduğunu bildirdi.

Maharashtra’nın kuzeyindeki Gujarat’ta Yüksek Mahkeme, bir uyarı yayımlayarak, ilaç sıkıntısı ile birlikte tedavi masraflarının maliyetinin de devlet tarafından dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Uyarının ardından Gujarat eyalet yönetimi 100 bin Antifungal B  siparişi verdiklerini duyurdu.

Hastalığın en fazla görüldüğü eyaletlerden olan Maharashtra’nın Sağlık Bakanı Rajesh Tope, şu anda en az 800 kişinin siyah mantar hastalığı nedeniyle hastanede tedavi olduğunu belirterek en az 90 kişinin ise hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hindistan Kimyasallar ve Gübreler Bakanlığı, yurt içinde üretilen ilaca yönelik talepte ani bir artış olduğunu belirterek, “Hükümet, ihtiyacı olan hastalara bu ilacı sağlamak için mümkün olan ve gerekli tüm çabaları göstermeye kararlıdır. Eksikliğin en erken çözülmesi bekleniyor” açıklaması yaptı.

Siyah mantar hastalığının, mukormisetler adı verilen bir grup küf sebebiyle meydana geldiği belirtilirken özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilediği bildirildi.

MUKORMİKOZ NEDİR?

Çok nadiren görülen bir enfeksiyon olan Mukormikoz, toprak, bitki, dışkı veya çürüyen meyve ile sebzelerde bulunan mukor küfüyle temas sonucu görülüyor.

Nadiren görülen fakat ölümcül olan bu agresif mantar enfeksiyonu burun, göz ve bazen de beyni etkiliyor. Bazı vakalarda doktorların iki gözü birden alması, bazı nadir vakalarda ise çene kemiğini alması gerekebiliyor.

Covid-19 vaka ve ölüm sayılarında üst üste rekorlar kırılan Hindistan’da, sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle vatandaşlar yeterli ilaç, test kiti ve tıbbi oksijene erişemiyor.

(artı gerçek)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑