Hindistan

Published on Aralık 14th, 2020

0

Hindistan’da ‘aşk cihadı’ iddialarına karşı yasa

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde, Müslümanlara karşı baskı aracı olarak kullanılan ‘aşk cihadı yasası’ kapsamında en az 10 Müslüman erkek tutuklandı. Bir düğüne düzenlenen polis baskının ardından, gözaltına alınan bir kişiye işkence yapıldığı iddia edildi.

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde, farklı dinlere mensup kişilerin evlenmesine karşı uygulanan ve Müslümanlara karşı baskı aracı olarak kullanılan ‘aşk cihadını’ yasaklayan yasa kapsamında en az 10 Müslüman erkek tutuklandı. Sağcı ve radikal Hindu grupların, Müslüman erkeklerin ‘Hindu kadınları İslam’a geçmeye zorladığı’ yönündeki komplo teorisinin yasalaştığı eyalette, bu hafta içerisinde bir düğün durduruldu.

‘DERİ KEMERLE SAATLERCE İŞKENCE EDİLDİ’

Uttar Pradeş’in Kuşinagar kentinde, Müslüman bir çiftin düğünü, sağcı bir Hindu grubun ihbarından sonra durduruldu. Polisin düğüne baskın düzenlediği kaydedilirken, gece boyunca gözaltında tutulan 39 Haydar Ali’ye ‘saatlerce deri kemerle işkence edildiği’ öne sürüldü. Daha sonra ailesinin, gelinin ‘Müslüman olduğunu kanıtlamasının ardından’ Ali serbest bırakıldı.

SAĞCI GRUP SALDIRDI 

Geçtiğimiz hafta ise Moradabad kentinde, 27 yaşındaki Rashid ve erkek kardeşi tutuklandı. Rashid’in, düğünden önce Müslüman olan 22 yaşındaki Muskan Jahan’la evlenmek için yasal işlemleri yaptırdığı sırada, sağcı Bajrang Dal isimli sağcı Hindu grubunun Rashid’de, erkek kardeşine ve Jahan’a saldırdığı kaydedildi. 

Bu ayın başında, Owais Ahmad isimli kişinin kızını ‘İslam’a geçirmek için baskı uyguladığını’ iddia eden Hindu kadının babası Tikaram Rathone, suç duyurusunda bulunmuştu. 14 gün adli gözaltına tutulan Ahmad, ‘kadınla hiçbir bağı olmadığını’ söylemişti.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑