Kadın

Published on Eylül 29th, 2020

0

Hindistan’da dört kişinin cinsel saldırısına uğrayan genç kadın öldü

Ülkedeki kast sisteminde en alt sınıfta olan Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadının, üst kasta mensup dört kişinin toplu tecavüzü sonrası hayatını kaybetmesi ülkede infiale neden oldu.

Hindistan’da kast sisteminde üst sınıftan dört erkeğin cinsel saldırısına uğrayan Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadın hastaneden tedavi gördüğü sırada öldü. Uttar Pradeş eyaletinde cinsel saldırıya uğrayan kadın, vücudundaki ağır yaralanmalar nedeniyle yaklaşık iki hafta önce hastaneye kaldırılmıştı.

Polis yetkililerinden yapılan açıklamada, 19 yaşındaki kadına saldıran dört erkeğin gözaltına alındığı belirtildi. “Ölüme terk edildi. 14 gün yaşamı için savaştı” diyen erkek kardeşi, saldırının arından ilk 10 gün kimsenin gözaltına alınmadığını dile getirdi. Aile, Indian Express gazetesine, gözaltına alınanlardan birinin sürekli olarak Dalitleri taciz ettiğini aktardı.

Muhalefet partileri saldırıyı kınarken, Uttar Pradeş eyaletinin eski başbakanı Mayawati, “Hükümet, kadının ailesine mümkün olan tüm yardımları sağlamalı ve suçluluları hızlı bir şekilde mahkemede yargılayarak cezalandırmalıdır” dedi.

Eski eyalet başbakanlarından Akhilesh Yadav ise, hükümetin kadınlara karşı işlenenen suçlara karşı ‘duyarsız olduğunu’ söyledi. Dalit politikacı ve aktivist Chandrashekhar Azad, ülke genelinde protesto çağrısı yaptı.

NİRBHAYA’NIN ÖYKÜSÜ

Genç kadının ölüm haberi Twitter’da Hindistan’da en çok konuşulan konu oldu. Birçok kullanıcı ölen kadını “Unutulmuş Nirbhaya” diye tanımladı.

Nirbhaya Hindu dilinde “Korkusuz” demek.

Nirbhaya ismi, Delhi’de 2012’de tüm dünyayı sarsan bir toplu tecavüz ve cinayetten sonra gündeme gelmişti.

23 yaşındaki bir fizyoterapi öğrencisi toplu tecavüze uğradığı hareket halindeki otobüsten sopalarla dövülerek yola atılmış, ağır yaralanan kadın kurtarılamamıştı.

Hindistan yasaları tecavüz mağdurlarının isimlerinin yazılmasına isin vermediği için tıp fakültesi öğrencisi, basında Nirbhaya olarak anılmaya başlamıştı.

Nirbhaya’nın ölümünden sonra tecavüzle ilgili cezalar ağırlaştırılmış, olayda suçlu bulunan dört kişi bu Mart’ta idam edilmişti.

(artı gerçek)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑