Hindistan

Published on Mayıs 28th, 2021

0

Hindistan’da işçiler ayaklandı, Hyundai ve Renault üretime ara verdi

Hindistan’da Kovid önlemlerini almadan işçileri çalıştırmaya devam eden Hyundai ve Renault-Nissan fabrikaları, işçilerin tepkisi üzerine üretime ara vermek zorunda kaldı.

Kovid-19’un haftalardır binlerce can aldığı Hindistan’da işçileri gerekli önlemleri almadan çalıştırmaya devam eden Hyundai ve Renault-Nissan fabrikaları, işçilerin tepkilerinin ardından üretime ara vermek zorunda kaldı.

İşçilerin Kovid-19’a karşı önlem alınmadığı için pazartesi günü yaptıkları oturma eyleminin ardından Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde bulunan Hyundai Motors fabrikası, salıdan itibaren üretime beş gün ara verildiğini açıkladı. wsws.org’a konuşan bir sendika yetkilisine göre işçiler, 150 işçinin Kovid-19’a yakalandığı fabrikadaki tehlikeli çalışma koşullarını protesto ediyorlardı. En az 10 Hyundai Motors Hindistan işçisi de salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

RENAULT İŞÇİLERİ İŞ BIRAKTI

Yine Tamil Nadu eyaletindeki Oragaram sanayi bölgesinde bulunan Renault-Nissan’ın fabrikasında çalışan 5 bin işçi de Hyundai işçilerinin örneğini izleyerek çarşamba günü iş bıraktı. Şu ana kadar en az 5 Renault-Nissan işçisinin virüsten hayatını kaybettiği belirtiliyor. Protesto hareketinin yayılmasından endişelenen Renault-Nissan yönetiminin de hızla üretime 5 gün ara verildiğini açıklaması dikkat çekti.

Renault-Nissan işçilerinin Kovid-19’a karşı koruma önlemi talebinin yanı sıra, temel şikayetlerinden bazılarının sağlık sigortalarının olmaması, yönetimin fabrikayı sosyal mesafeyi imkansız hale getirecek şekilde tam kapasiteyle çalıştırma ısrarı ve kantinlerin durumu olduğu belirtiliyor.

Haberde, “Kapanma kararından önce Renault-Nissan yönetimi, işçilerin 1. hatta saatte 27 parça iş ve 2. hat üzerinde saatte 40 parça iş üretimi gibi yıpratıcı bir hızda kalmalarını talep etmişti. 40 yaş ve altındaki işçilerin yüzde 95’i henüz aşılanmamışken, yönetimin fabrikanın tam hızda çalışmasını sağlama kararı, virüsün tesis içinde yaygınlaşmasına izin verdi” denildi.

İŞÇİLER RENAULT’YA DAVA AÇTI

Renault-Nissan’ın Tamil Nadu’daki fabrikasında çalışan işçiler, 3 bin 500 işçiyi temsil eden Renault Nissan Hindistan İşçileri Sendikası (RNITS) aracılığıyla fabrikada sosyal mesafe normlarının ihlal edilmesi ve şirket tarafından sağlanan sağlık harcamalarının yetersizliği gerekçesiyle dava açmışlardı. Reuters’ın haberine göre, Renault-Nissan yetkilileri mahkemeye yurt içi ve ihracat gereklerini yerine getirmek için üretime devam etmelerinin zorunlu olduğu savunmuştu.

Haber ajansına konuşan RNITS Genel Sekreteri M Moorthy, “Bu bir yaşam ve geçim meselesi. Sosyal mesafe protokollerine uyulmasını ve yönetimin işçiler veya aile üyeleri için herhangi bir riskten sorumlu olmasını istiyoruz” demişti.

Davanın önümüzdeki hafta devam etmesi bekleniyor.

Hindistan’da dün açıklanan verilere göre Kovid-19 nedeniyle perşembe günü 24 saatte 3 bin 660 kişi daha yaşamını yitirdi. 186 bin 364 bin yeni vaka tespit edildi.

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑