Hindistan

Published on Ocak 26th, 2021

0

Hindistan’da tarım yasalarını protesto eden çiftçiler Kızıl Kale’ye girdi

Hindistan’da Narendra Modi hükümetinin tarım yasalarını protesto çiftçiler, Delhi kentinde Kızıl Kale’ye girdi. Beşi polis olmak üzere en az sekiz kişinin yaralandığı ve bir protestocunun öldüğü kaydedildi.

Hindu milliyetçisi Narendra Modi hükümetinin tarım yasalarına karşı aylardır Hindistan’da ülke çapında eylem yapan çiftçiler, Cumhuriyet Bayramı’nda Delhi’nin simgesi olan tarihi Kızıl Kale’ye girdi. Polisin, traktör ve kamyonların başını çektiği konvoylara ve protestoculara biber gazı ve tazyikli suyla saldırdığı belirtilirken, Reuters ajansının aktardığına göre beşi polis en az sekiz kişi yaralandı. The Guardian gazetesi ise bir protestocunun öldüğünü kaydetti. 

Delhi’nin bazı bölgelerinde mobil servisler kesildi ve metro istasyonlarının kapatıldı. İçişleri Bakanı Amit Şah Delhi polisi yetkilileriyle acil toplantıya girdi.

Yeni Delhi Emniyet Müdürlüğü, çiftçilerin 12 bin traktör ile 64 kilometrelik bir alanda, belirlenen giriş çıkış noktalarını kullanarak eylem yapabileceklerini duyurmuştu. Protestocuların, polis barikatları ile çevrelenen güzergahın dışına çıktığı belirtildi. 

‘ÇİFTÇİ KARŞITI YASALAR’

Hindistan’da Eylül 2020’de kabul edilen ve tarım sektörüne ‘serbestleşme’ getireceği öne sürülerek yürürlüğe sokulan yasalar, taban fiyatı ve destekleme alımı politikalarını sona erdireceği, aracı şirketlerin fiyatları düşürerek sonunda kendilerini topraksız bırakacağı nedeniyle çiftçiler tarafından kasım ayından bu yana protesto ediliyor. Modi hükümeti ise yeni yasaların, çiftçilere ürünlerini pazarlama özgürlüğü tanıyarak özel yatırımla tarımsal büyümeyi teşvik edeceğini savunuyor. Hindistan’da muhalefet partileri ve Modi’nin bazı müttefikleri, yasaların çiftçi karşıtı olduğunu belirtiyor.

(Duvar)

Tags: , , , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑