Hollanda

Published on Mayıs 2nd, 2021

0

Hollanda’da 1 Mayıs Kutlandı

Hollanda’nın Rotterdam ve Amsterdam kentlerinde 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. 

Rotterdam

Rotterdam’da 1 Mayıs Komitesi’nin çağrısıyla 1 Mayıs yürüyüşü düzenlendi. Pandemi kısıtlamalarına rağmen bir araya gelen kitle, şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası toplanma alanı olan Schouwburgplein’de enternasonel marşı  ile miting başlatıldı.

Mitingte, komitedeki kurumlar adına konuşmalar yapılırken, pandeminin değil de kapitalizmin kriz olduğu, dünyanın her yerinde pandeminin kapitalizmin güdümünde çözümsüzleştirildiğine vurgu yapıldı. Gençlik örgütleri ve antifaşist örgütlenmelerin de konuşma yaptığı mitingte, enternasyonel dayanışmanın önemi bir kez daha vurgulandı.

Yerli ve göçmen örgütlerinin bir araya gelerek düzenlediği mitingte, komitede yer alan Marksist Leninistler Komünistler de bayrak ve pankartlarıyla yer aldılar. Mitingte, sosyalistler tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ise  hem kitle hem de çevreden büyük ilgi topladı. Miting süresince sıklıkla: “Yaşasın enternasyonel dayanışma” , “Yaşasın 1 Mayıs” , “1 mayıs direniş günüdür” sloganları atıldı.

Amsterdam

Amsterdam’da ise De Dockwerker’da sendikaların çağrısıyla bir miting gerçekleştirildi.

Platform ve kurumlar adına yapılan konuşmalarda pandeminin faturasının emekçilere çıkarıldığı ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediği vurgulandı.

Mitingte sık sık “Yaşasın 1 Mayıs”, “Faşizme karşı omuz omuza”, ” Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

(avegkon.com)


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑