Göçmenlik

Published on Ekim 6th, 2020

0

Honduraslı göçmenler yolda kaldı: Ülkelerine geri gönderiliyorlar

ABD’ye ulaşmaya çalışan 700’ü aşkın Honduraslı göçmen, güzergahında bulunan Guatemala’nın sınır kapılarını kapatması üzerine ülkelerine geri dönmeye zorlanıyor.

Honduras Ulusal Göç Enstitüsü’nün raporuna göre, perşembe günü yaklaşık 3 bin Honduraslı göçmen Guatemala topraklarına girdi. Guatemala’nın pandemi önlemleri kapsamında sınırları kapatmasından bu yana en büyük göç kervanıyla karşılaştığı belirtilen raporda, hükümetin bu önlemler kapsamında sınırları kapattığı, göçmenleri sınır dışı etmeye başladığı ifade edildi.


Enstitü Direktörü Carolina Menjivar, “Binlerce göçmen yönünü kaybetmiş durumda. 472’si yetişkin 704 Honduraslı ülkelerine geri gönderiliyor. Bini aşkın Honduraslı ise Meksika’ya varmak için sınır kapısının açılmasını bekliyor. Onların da geri gönderileceğini tahmin ediyoruz. Göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesini ve yaptırımlara uğramasını kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Uluslararası raporlara göre, son iki yılda Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye gitmeye çalışan 300’ü aşkın göçmen hayatını kaybetmişti.

(BirGün)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑