Ekoloji

Published on Ağustos 28th, 2021

0

Hozat’taki yangın Ovacık’ın köylerine ulaştı: Havadan müdahale edilsin

Dersim’in Hozat ilçesi kırsalında askeri operasyon sonrası başlayan ve müdahale edilmesine izin verilmeyen orman yangını, Ovacık köylerine yayıldı. Köylüler, yangının bir an önce söndürülebilmesi için havadan müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Hozat’ta 17 Ağustos’ta askeri operasyon sonrası Tanzig (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri Mezrası’nda başlayan orman yangını, Uzunmeşe, Değirmendere, Dereköy köyleri ve Ovacık ilçesinin Buzlutepe (Karper) köyüne bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayıldı.

Bölgedeki yurttaşlardan alınan bilgilere göre, 16 Ağustos’ta silahlı insansız hava aracı (SİHA) tarafından bölge 3 kez bombaladı, 17 Ağustos’ta ise helikopterden açılan ateş sonrası yangın başladı.

Yangının 12 gündür sürdüğüne dikkat çeken yurttaşlar, “Günlerdir yangına herhangi bir müdahalede bulunulmadığı gibi yangına müdahale etmek isteyenler ise askerlerce engellendi. Ormanlık alanlar küle döndü, günlerdir bu yangın sürüyor ve bölge tamamen duman örtüsüyle kaplanmış durumda” dedi.

Havadan müdahale talebi

Ovacık ilçesine bağlı Karper köyünden bir yurttaş da, 1994 yılında köylerinin yakıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

İki senedir geldik, burada evimizi tekrar yaptık. Müdahale edilmediği takdirde yarına kadar yangın bizim köye ulaşacak. Köylerimiz tekrar yanacak. Yine, 1994 yılında boşaltılan Çamurek ve Hınzori mezraları ise yanmış durumda. İki gün önce Hozat Orman İşletme Müdürlüğü’nden yol açmak için iş makineleriyle geldiler, ancak geri gittiler. Hozat tarafından yol açacaklarını söylediler. Bugün tekrar geldiler, yol açmadılar. Bizleri kandırıyorlar. Yangına bir an önce havadan müdahalenin yapılması şart.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑