İnsan Hakları

Published on Kasım 5th, 2020

0

İHD: Kaçırma, tehdit, ajanlaştırma devlet politikası

İnsan Hakları Derneği (İHD), ’90’lı yıllarda devletin sıklıkla başvurduğu kaçırma, tehdit, ajanlaştırma saldırısının son 3 yılda arttığına dikkat çekerek, 2020 yılında 160 kişinin bu tür şikayetlerle derneklerine başvuruda bulunduğunu söyledi.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Baskı ve Tehdit Yöntemleriyle İfade Alma, Mülakat Yapma, Ajanlaştırma ve Kaçırma Olaylarıyla İlgili” raporu İHD Genel Merkezi’nde açıkladı. Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması ile birlikte devletin baskı politikalarına işaret eden Türkdoğan, son üç yılda kaçırma, devlet tarafından tehdit ve ajanlaştırma faaliyetlerinin arttığına dikkat çekti. Bu suçların etkin bir şekilde soruşturulmadığını ve faillerin cezalandırılmadığını söyleyen Türkdoğan, 2018 yılında 160, 2019 yılında 150, 2020 yılında ise 160 vaka yaşandığını belirtti.

Bu sayılara derneklerine yapılan başvurular sonucu ulaştıklarını söyleyen Türkdoğan, yaşanan olay sayısının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti, “Çok sayıda mağdur savcılığa veya derneğimize başvuru yapmaktan çekinmektedir” dedi.

DEVLETİN SİNDİRME POLİTİKASI
Devletin bu yöntemleri genellikle öğrenciler, siyasi parti üyeleri, basın emekçileri veya mahpus ailelerine uyguladığını kaydeden Türkdoğan, “İstihbarat ve terörle mücadele görevlileri kişileri tehdit edip özel hayatlarındaki bilgileri bildiklerinden, hassas oldukları konularda yardım edecekleri vaadiyle psikolojik işkence yapmaktadırlar. Kişileri tutuklanmakla, kaçırılmakla, ölümle veya işkenceyle tehdit etmekte, peşlerini bırakmayacaklarını söyleyerek yasa dışı ajanlığa zorlamaktadırlar. Kimi zaman bu daha da öteye geçmekte, kişiler kaçırılarak aylarca nerede olduklarını bilmeden fiziki ve psikolojik işkenceye maruz kalmaktadırlar” diye konuştu.

Polis, jandarma ve devletin istihbarat birimlerindeki kişiler tarafından gözaltında mülakat adı altında ifade vermeye zorlama, kaçırarak ölüm, taciz, tecavüz, yakınlarına zarar verme tehdidinde bulunma ya da  ajanlaştırma şeklinde süren işkence politikalarına karşı mücadele ettiklerini söyleyen Türkdoğan, yaşanan olaylardan da örnekler verdi. 20 Aralık 2019 tarihinde jandarma tarafından evinden gözaltına alınan S.D’nin derneklerinin Diyarbakır Şubesi’ne başvuruda bulunduğunu anlatan Türkdoğan, S.D’nin gözaltında “mülakat” adı altında götürüldüğü odada beyzbol sopası ile dövülerek hakkındaki suçlamaları kabul etmeye zorlandığını söyledi. 

LİSE VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ÖZEL HEDEF
Baskı ve tehdit yöntemlerine, okul ve hapishane müdürlerinin eşlik ettiğinin bilgisini veren Türkdoğan, İzmir’de yaşayan 11. sınıf öğrencisi M.T’nin okul müdür yardımcısı tarafından odasına çağrıldığı ve burada bulunan üç polis tarafından tehdit edilerek, ajanlık dayatmasına maruz kaldığını aktardı.

Benzer bir olayın Diyarbakır Bismil’de yaşandığını anlatan Türkdoğan, HDP genç MYK üyelerinin de benzer yöntemlerle tehdit edildiklerini söyledi. Türdoğan şunları kaydetti: “Baskı ve tehdit yöntemleri o kadar ileri gitmiş ki, Türkiye’nin 3. büyük partisinin Parti Meclisi üyeleri bile tehdit edilmektedir. 18 Eylül 2020’de HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi ve HDP Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Serhat Aktumur, Kayapınar İlçesi Kantar Kavşağı’nda önü 3 kişi tarafından kesilerek kaçırıldı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yazılı kimliği gösteren kişiler, burada kendisine ‘sohbet’ adı altında konuşma teklifinde bulunduğunu söyleyen Aktumur, bunu reddetmesi üzerine darp edilerek, zorla bir araca bindirildiğini belirtti. Başından geçenleri aktaran Aktumur, kaçırıldığı araçta şiddete maruz kaldığını ifade etti. Silvan yolu üzerinde bulunan Kent Orman’da gözü kapalı bir şekilde araçtan indirildiğini vurgulayan Aktumur, ‘Bir daha seni burada görürsek kafana sıkarız’ diye tehdit edildikten sonra bırakıldığını dile getirdi” şeklinde konuştu.

‘HAPİSHANELERDE MAHPUSLAR TEHDİT EDİLİYOR’
Kaçırma, tehdit, ajanlaştırma faaliyetlerinin hapishanelerde de sürdüğüne dikkat çeken Türkdoğan, 2019 yılında kaçırılarak 7 ay boyunca işkence gören 6 kişiden Yasin Ugan’ın hapishanede de tehditlere maruz kaldığını söyledi. Ugan’ı kaçıran ve 7 ay boyunca işkence yapan kişilerin hapishaneye gitmeye devam ettiğini, gözaltındaki ifadesini değiştirmesi yönünde tehdit ettiklerini aktaran Türkdoğan, bu görüşmelerin hapishane idarecileri tarafından organize edildiğine vurgu yaptı.

Hapishanelerdeki tutsakların baskı ve tehdit yöntemleriyle korkutulmaya çalışıldığına söyleyen Türkdoğan şöyle konuştu: “Örneğin 3 Temmuz 2020’de basında yer alan haberlerden, Manisa Akhisar T Tipi Cezaevi’nde hasta mahpus Ekim Polat’ın tek kişilik hücrede tutulduğu ve infaz koruma memurları tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenilmiştir. Haberde infaz koruma memurlarının adli mahpuslara Ekim Polat ile ilgili ‘devlet düşmanıdır istediğinizi yapabilirsiniz’ dediği iddia edildi.”

Kaçırma, tehdit ve ajanlaştırma dayatmalarına maruz kalan kişilerin İHD’ye başvurmamaları yönünde de tehdit edildiklerinin bilgisini veren Türkdoğan, kendilerine ulaşın başvuruları İçişleri Bakanlığı, Kolluk Gözetim Komisyonu ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na göndermelerine rağmen etkin soruşturma yapılmadığına dikkat çekti.

SUÇLULAR DEVLET KORUMASI ALTINDA
Polis, jandarma ve istihbarat elemanları tarafından işlenen bu suçlara yönelik etkin soruşturma yürütülmediğini anlatan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, “kolluğun denetlenmesine yönelik alt komisyon kurması” önerisinde bulundu. Türkdoğan, “Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin bu konuda Türkiye ziyareti yapması talep edilecektir. Ayrıca, Birleşmiş Milletlerin yetkili organlarına da başvuru yapılacaktır” bilgisini verdi.

(ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑