İnsan Hakları

Published on Ocak 9th, 2021

0

İşkencede katledilen Oury Jalloh Hamburg’ta anıldı

Almanya’nın Dessau kentinde polisin gözaltında işkenceyle katlettiği Oury Jalloh, ölümünün 16. yılında Hamburg’ta anıldı.

Almanya’nın Dessau kentinde 7 Ocak 2005 tarihinde gözaltına alınan ve polisler tarafından işkenceyle katledilen Oury Jalloh Hamburg’ta anıldı.

Break The Silence İnsiyatif’nin çağrısıyla yapılan anmaya Zora ve Young Struggle üyeleri de katıldı. Young Struggle adına anmada yapılan konuşmada “Bugün Oury Jalloh’un polis nezaretinde öldürülmesinin üzerinden 16 yıl geçti. 7 Ocak 2005’te Oury Jalloh, bir hücrede polisler tarafından işkence gördü ve ardından öldürüldü. Elleri ve ayakları sabitlenmiş bir yatağa bağlıyken, bir çakmak çıkardığı, yatağa bir delik açtığı ve ateşe verdiği iddia edilir. Sorumlu polis duman alarmını kapattı ve Oury Jalloh hücresinde yanarak öldü ve intihar ettiği söylendi. Uzman raporları, kendisini ateşe verdiğini ve ölmeden önce kötü muamele gördüğünü gösteriyor. Sanık polisler 2008 yılında beraat etti ve bugüne kadar dava yeniden açılmadı” denildi.

Anma atılan sloanların ardından sona erdi.

(Etha)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑