Sağlık

Published on Eylül 22nd, 2020

0

İstanbul’da sağlık emekçileri şiddete karşı yürüdü

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık emekçilerine yönelik şiddet, İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde yapılan alkışlı yürüyüşle protesto edildi.

Sağlık emekçileri, yaşam için mücadele ederken şiddete uğramayı ve öldürülmeyi kabul etmediklerini vurguladı ve yetkililerin derhal sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık emekçilerine yönelik şiddet, İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde yapılan alkışlı yürüyüşle protesto edildi.

‘SİLAHLI BİR GRUBA KARŞI BEDENLERİYLE BARİKAT OLDULAR’
SES İstanbul-Aksaray Şubesi tarafından düzenlenen eylemde yapılan basın açıklamasında, sağlık emek ve meslek örgütlerinin uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenlerini, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda yetkilileri sorumluluk almaya çağırdığı hatırlatıldı. Sağlık emekçilerinin şiddeti önlemede daha etkili olacak caydırıcı niteliğe sahip cezalar öngören kanun değişikliği tasarısı hazırlandığının anımsatıldığı açıklamada, “Ancak gerekli önlemler alınmadığından Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün sağlık emekçilerinin silahlı bir gruptan hem kendisini hem hastasını korumak için resüsitasyon odasının kapısına bedenleri ile yaptığı barikata tanıklık ettik” denildi.

‘ŞİDDETİ VE ÖLDÜRÜLMEYİ KABUL ETMİYORUZ’
Açıklamada, “Çocuklarımıza pandemi şartlarında doya doya sarılamadan her nöbete gittiğimizde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından iş yerimizde ve hiçbir yerde şiddete uğramayı, öldürülmeyi kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının şiddete uğramasını, öldürülmesini kabul etmiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Mesleklerinin itibarsızlaştırıldığını, emeğinin değersizleştirildiğini, iş güvencesinin yok edildiğini, çalışma haklarının keyfi bir şekilde elinden alındığını, pandemi gibi olağanüstü bir dönemde, insanüstü bir çaba ile görev yaptıklarını dile getiren sağlık emekçileri, açıklamalarına şöyle devam etti: “Biz sağlık emekçileri bu koşullar altında görevimizi yerine getiremiyoruz. Sağlıkta şiddet, sağlık hizmetinin verildiği tüm alanlarda, eczanelerde, kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde önemli bir sorun olmaya devam ediyor. 

‘YETKİLİLERİ GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEYE ÇAĞIRIYORUZ’
“Yetkililerden biran önce sağlıkta şiddeti önleyici, caydırı yaptırımları olan yasal değişiklikliği talebimizde ısrar ediyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı ve diğer ilgili mercileri sağlık emekçilerinin can güvenliğini sağlamak konusunda sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.”

(etha)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑