Kosova

Published on Kasım 6th, 2020

0

İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Taci, UCM’ye teslim oldu

Savaş suçu işlediği suçlamasıyla hakkında dava açılan, eski gerilla lideri Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, istifa ettikten sonra Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim oldu. Arnavutların ulusal kurtuluş mücadelesi diğer parçalarda devam ediyor.

Haşim Taçi, Perşembe günü Kosova Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etti. Taci, Lahey’deki UCM’ye cumhurbaşkanı sıfatıyla çıkmak istemediğini belirtti.

UCM yaptığı açıklamada Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) eski siyasi lideri Taçi ve başka iki şüphelinin Hollanda’nın Den Haag (Lahey) kentinde mahkemeye bağlı bir cezaevine konulduklarını bildirdi.

52 yaşındaki Taçi, 1998-99 çatışmasına ilişkin uzun zamandır masum olduğunu iddia ediyor ve UCM’yi “tarihi yeniden yazmaya çalışmakla” suçluyor.

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden ve sömürgeci Sırbistan tarafından tanınmayan Kosova halkalarının tamamına yakını, ırkçı Sırp baskısına karşı “haklı bir savaş” yürütüldüğünü savunuyor.

Eski bir gerilla olan, UÇK komutanlarından Taçi, “Bunlar benim ve ailem için ve özgürlük, bağımsızlık ve ulus inşası için savaştığım son otuz yılda bana destek olan ve inananlar için kolay zamanlar değil” dedi.

Taçi hakkındaki iddianame Haziran ayında Lahey özel mahkemesi tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Bu prosedürün bir yargıç tarafından da onaylanması gerekiyor.

Taçi’nin “yüze yakın cinayet” ile zorla kaybetme, zulüm ve işkence yaptığında şüphe ediliyor.

Mahkemenin kendisi hakkında hangi suçlamaları kabul ettiğine açıklık getirmeyen Taçi, “adalet ile geniş bir şekilde işbirliği yapacağı” sözünü verdi.

Yakın ittifakı ve gerilla hareketinin eski istihbarat şefi Kadri Veseli de UCM’nin hakkındaki suçlamaları doğruladı.

Lahey’de kurulan özel mahkeme, Kosovalı bağımsızlıkçıların temel olarak Sırplar, Romanlar ve gerilla muhalifi Kosovalılara karşı işlediği suçları soruşturmakla görevli.

Kosova savaşında çoğu Arnavut olmak üzere 13 bini aşkın kişi hayatını kaybetmişti. Bu savaş, Batılı güçlerin bombardımanı ile Sırp güçlerinin geri çekilmeye zorlanmasıyla sonuçlanmıştı.

Sömürgeci Sırbistan ordusu ve polisinin üst düzey sorumluları daha sonra Lahey’de savaş suçlarından mahkum edilmişti.

UÇK mücadeleye devam ediyor

UÇK, Kosova’da misyonunu doldurmuş, bu orduyu örnek alan Karadağ, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan gibi bazı parçalarındaki Arnavutlar da ulusal kurtuluş mücadelesi sürdürüyor. Makedonya’daki Arnavutların gerilla örgütü “Halk Kurtuluş Ordusu” (Ushtria Çlirimtare Kombëtare – UÇK), şimdiki güney Sırbistan’da bulunan Arnavutların bölgesinde “Preshevës, Medvegjës ve Bujanocit Kurtuluş Ordusu” (Ushtria Çlirimtare e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit – UÇPMB) ve Yunanistan sınırları içinde bulunan sömürge bölge Çamerya’da mücadele veren Çamerya Kurtuluş Ordusu (Ushtria Çlirimtare e Çamërisë – UÇÇ), buna örnektir.

Kendi topraklarında sömürge olarak yaşamak zorunda kalan Arnavutlar, yine dünyanın bir çok ülkesinde azınlık olarak yaşamaktalar. Türkiye’de Müslüman ve İtalya’da da Katolik Arnavutların sayıları milyonları buluyor. Yüz yıllardır bu iki ülkede yerleşik olarak yaşayan Arnavutlar, azınlık haklarından yoksunlar.

İtalya’da 900.000 ila 2.000.000 Arnavut yaşıyor ve bunların 100.000 ila 260.000’i Arbëresh lehçesini konuşuyor. Arnavutça, İtalya’nın bazı bölgelerinde resmi dil. Buna karşın, Türkiye 5-6 milyon Arnavut asıllının bulunmasına karşın, değil okul ve resmi dil, resmi dil kursu bile bulunmamaktadır.

Arnavutların yüz yıldır devam, ezilen dünya halklarına örnek ulusal kurtuluş mücadelesi, dünyanın diğer parçalarında olduğu gibi; bazı Türkiyeli ulasalcılar ve şovenler tarafından da karalama kampanyasına sürekli maruz kalıyor.

(ANF, Avrupa Demokrat)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑