Gençlik

Published on Ekim 25th, 2020

0

Kadıköy’de gençlik örgütlerine müdahale: En az 40 gözaltı

Gençlik örgütlerinin 15 Kasım’da ilan edecekleri Birleşik Gençlik Meclisi öncesi Kadıköy’de yapmak istedikleri açıklamaya gerçekleşen polis müdahalesinde en az 40 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, Yeni Demokrat Gençlik, Devrimci Öğrenci Birliği ve Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ), 15 Kasım’da ilan edecekleri Birleşik Gençlik Meclisi öncesi bir araya gelerek, kampanyanın startını vermek istedi. Kadıköy Rıhtım’da buluşan gençlik örgütlerine HDP Milletvekili Musa Piroğlu da destek verdi.

“Örgütlülüğümüz için Faşizme karşı birlikte yürüyoruz” pankartı açan gençler, Mazlum Doğan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerini taşıdı. Sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan gençlerin açıklaması daha başlamadan polis İbrahim Kaypakkaya’nın resminin suç olduğunu belirterek kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine HDP’li Piroğlu ile polis yetkilileri arasında kısa bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından ise polis, gençlere müdahale ederek, 30’a yakın kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Bu esnada haber takibi yapan Gazeteci Fatoş Erdoğan da polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Polis, Erdoğan’ı gözaltı aracına götürdükten sonra serbest bıraktı.

İKİNCİ MÜDAHALE

Müdahalenin ardından HDP’li Piroğlu’nun da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 kişilik grup, tekrar meydana gelerek açıklama yapmak istedi. Yeniden gerçekleşen polis müdahalesinde bu kez yaklaşık 10 kişi de darp edilerek gözaltına alındı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑