Kadın

Published on Haziran 27th, 2020 | by AD 1

0

Kadın oldukları için öldürülüyorlar

Stuttgart’ta bulunan kadın örgütlenmeleri ve Sol Parti/Die Linke’nin çağrısyla toplanan kadınlar sloganlar atarak cinayetin işlendiği yere saygıyla çiçekler bıraktı.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Avrupa’da şiddet gören kadınların sayısı artmaya devam ediyor. Almanya gibi bir ülkede kadınlar sokak ortasında, eşi veya eski sevgilisi tarafından katledilmekte. Ne yazık ki kadın cinayetleri çoğu zaman gazetelere haber dahi olmamakta veya küçük bir haber ile sıradanlaştırılarak geçiştirilmekte.

İşte böyle bir cinayet geçtiğimiz günlerde Stuttgart’ta yaşandı. 42 yaşındaki Afganistanlı kadın Alye Shojaye ayrılmak istediği eşi tarafından 20 Haziran’da akşam saatlerinde bıçaklandı.Binbir türden zorlukları aşarak, rahat bir nefes almak, dört çocuğuyla güzel bir yaşam sürdürmek isteyen Alye Shojaye’nin yakasını bu kez eşi bırakmadı. Mülteci yurdundaki yaşamında şiddetli geçimsizlik ve tehditlere tepki olarak eşinden ayrılmak istediğini söyleyip yakında bulunan akrabalarının yanına gitme istedi. Böyle bir hareketi ‘’erkeklik’ gururu“na yediremeyen eşi peşinden koşarak Alye’yi Nordbahnof istasyonunda yakaladı. Tartışmaya tanık olan bir iki kişiye elindeki bıçakla tehditle savurarak ‘Benim karım değilmi kimse karışamaz, istediğimi yaparım’ diyen katil, elindeki bıçağı eşinin vücuduna defalarca sapladı. Görgü tanığı büfecinin yardımıyla hastaneye kaldırılan Alye yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ertesi gün gazetelerde üç beş satır ile sıradan bir haber yer aldı. Haberde ne ismi, ne de bir resmi vardı. Kadının adı yok ifadesiyle bir kez daha karşı karşıya  kalındı. 52 yaşındaki katil kısa bir süre sonra yakalanarak tutuklandı.

Kadın cinayetleri son bulsun

Daha sonra Nordbahnof semtinin ana caddesinde yürüyüşe geçildi.

En önde Alye’nin oğlu ve kızının bulunduğu kadınlar sık sık; Almanca-Kürtçe-Türkçe kadın cinayetleri son bulsun sloganını attılar. Alye’nin gencecik kızı siyahlar giymişti, gözyaşları içinde öfkeyle ‘’Hiçbir kadın cesaretini kaybetmesin. Hep birlikte sesimizi çıkarmalıyız ki başka kadınlar yaşasın’’ açıklamasını yaptı.

Miting alanında Die Linke adına Aynur Karakaya bir konuşma yaptı. Konuşmasında; „Erkek şiddeti hızla yayılan ve nefes aldırmayan bir hastalığa dönüşerek toplumsal bir salgın olmuştur. Yarın hangi ölüm haberiyle uyanacağımızı bilmiyoruz. Ve herkes bilmeli biz kadınlar korkmuyoruz. Özgürlük ve daha güzel bir hayat sürdürme mücadelemizi ölüm pahasına da olsa vermeye devam edeceğiz. Ama tabi ki bütün bu yaşananları sistem ve ataerkil devletten bağımsız ele almayacağız.“ dedi.

Yapılan konuşmalarda kadın sığınma evlerinin yetersizliği, ve kadın cinayetlerinin aile trajedisi veya kıskançlık histerisi denilerek üstünün örtülmesi mahkum edilerek anma sona erdi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑