Çizgi

Published on Temmuz 7th, 2020

0

“Kadına yönelik şiddet” konulu karikatür yarışması ödülleri belli oldu

“Kadına Yönelik Şiddete Hayır De!” Konulu 12. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışmasında ödül kazananlar belli oldu. (Karikatürler fotoğraf galerimizde)

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Uluslararası E-Mizah Dergisi Don Quichotte ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” konulu uluslararası karikatür yarışması sonuçlandı. Tüm seçici kurul üyelerinin kadın çizerlerden oluştuğu yarışmaya 62 ülkeden, 394 karikatürist toplam 1040 eserle katıldı. Yarışmanın ön seçici kurul üyelerinin tümünün de kadın çizerlerden oluştuğu yarışmaya katılan tüm karikatürler dikkatle incelendi. Hem teknik hem toplumsal açıdan en vurucu ve etkili karikatürler değerlendirmeye alındı. Yarışmanın ana teması, erkek egemen dünyaya kadınların isyanıdır. İlk kez bir Don Quichotte yarışmasında Erdoğan Karayel, sadece organizasyonun sosyal medya paylaşımlarını üstlendi. Organizasyonun diğer aşamaları baştan sona kadınların oluşturduğu bir ekiple yönetildi. 

Projenin organizasyonunu üstlenen kadınlar ve görevleri:

Öncelikle yarışmanın ana partnerliğini ve İstanbul koordinasyonunu üstlenen İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği Başkanı Gaye Donay, sosyal medya koordinasyonunu ve uluslararası yazışmaları yürüten (aynı zamanda deneyimli bir reklamcı olan) Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sedef Tenim, Yarışmaya gelen tüm karikatürleri tek tek arşivleyen ve seçici kurullara yönlendiren Teknik Asistan Elif Özer. Ön Seçici Kurul üyeleri Farzane Veziri Tabar ve Shirin Gholipour (İran), Aslı Alpar (Türkiye).

Ana Seçici Kurulu oluşturan uluslararası tanınmış kadın çizerler; Marlene Pohle (Arjantin), Elena Ospina (Kolombiya), Martha Barragan Mar (Meksika), Natalia Forcat (Arjantin), Anne Derenne (İspanya), Maya Tcholakova (Bulgaristan), Nani Mosquera (İspanya), Shiva Zamanfar (İran), Nicoleta Ionescu (Romanya), Doaa Eladl (Mısır), Marina Bondarenko (Rusya).

Bu yıl onikincisi düzenlenen uluslararası Don Quichotte karikatür yarışmasının organizasyonunu üstlenen dünyaca tanınmış sanatçı Erdoğan Karayel, yarışmayla ilgili kısaca şu bilgileri verdi:

“Uluslararası karikatür yarışmamıza katılım süresi 31 Mart 2020 tarihinde sona erdi. Ben ilk kez bir organizasyonda özellikle geri planda kaldım. Şiddet gören kadınların çizgisel isyanı olarak düşündüğüm yarışmanın tüm teknik aşamaları ekipte ve seçici kurulda yer alan kadınlar tarafından başarıyla yürütüldü. Ben sadece sosyal medya tanıtımını üstlendim. Kadınların beklentilerini en iyi bilenlerin yine kadınlar olacağından yola çıkarak böyle bir ekip oluşturdum.        

Ön Seçici Kurul üyeleri Farzane Veziri Tabar (İran), Shirin Gholipour (İran) ve Aslı Alpar (Türkiye) gelen karikatürleri büyük bir itina ile inceleyerek 100 finalist karikatürü belirledi. Elemelerde en önemli nokta şuydu: Kadına yönelik şiddeti değil şiddete karşı koyan, haklarını savunan ve güçlü kadın imajını yansıtan çalışmalara öncelik verilecekti. Yarışmanın sonlanmasına bir ay kala yaptığımız ikinci hatırlatma duyurusu bu yönde karikatürlerin gelmesini sağladı.

Bu yıl benim önerim üzerine 100 finalist için yeni bir uygulamaya başvurduk. Tüm çalışmaların üzerlerindeki imzalar kapatıldı ve numaralandırıldı. Nedenine gelince, günümüzde düzenlenen bir çok yarışmada seçici kurul üyeleri espri ve çizgiye dikkat etmeksizin sadece imzalara ödül veriyor. Ekibimiz bu yanlı tutumu değiştirmek ve daha sağlıklı, çizerleri kayırmayan bir yöntem izledi ve başarı da bu sayede geldi.”

“Kadına Yönelik Şiddete HAYIR de!” konulu uluslararası karikatür yarışmasının ödül listesi ise şöyle:

– BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ: PEPE SANMARTIN-PERU (91 Puan)

– İKİNCİLİK ÖDÜLÜ: MAHMOUD NAZARI-İRAN (85 Puan) ve MARCO DE ANGELIS-İTALYA (85 Puan)

– ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ: LIU QIANG-ÇİN (83 Puan)

ÖZEL ÖDÜLLER (SERTİFİKA):

– HEY ÇOCUKLAR MAGAZİN ÖZEL ÖDÜLÜ: LIZ FRANCA-BREZİLYA (81 Puan)

– ÇYDD BADEN-WÜRTTEMBERG ÖZEL ÖDÜLÜ : NELTAIR ABREU-BREZİLYA (77 Puan)

– MAJI ART GALLERY ÖZEL ÖDÜLÜ: OĞUZ DEMİR-TÜRKİYE (73 Puan)

– KAFA LIVE STUTTGART ÖZEL ÖDÜLÜ: CAI WEI DONG-ÇİN (73 Puan)

– SAFRAN STUTTGART ÖZEL ÖDÜLÜ: MARCO DAGOSTINO-İTALYA (71 Puan)

– MIYHAV e.V. STUTTGART ÖZEL ÖDÜLÜ: KEYVAN VARESI-İRAN (70 Puan)

– POSTAGENTUR GERLINGEN ÖZEL ÖDÜLÜ: KEIVAN AMIDPOUR-İRAN (65 Puan)

– TGBW BADEN WÜRTTEMBERG TÜRK TOPLUMU ÖZEL ÖDÜLÜ: ANGEL BOLIGAN-MEKSİKA (58 Puan)

– TIGERSPORT AKADEMIE ÖZEL ÖDÜLÜ: PAULO SERGIO JINDELT-BREZİLYA (57 Puan)

– ISTANBUL DÜŞÜNCE DERNEĞİ ÖZEL ÖDÜLÜ: OLEKSY KUSTOVSKY-UKRAYNA (55 Puan)

– YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ ÖZEL ÖDÜLÜ: IZABELA KOWALSKA WIECZOREK-POLONYA (54 Puan)

– NAZAR ISTANBUL ÖZEL ÖDÜLÜ: JITET KUSTANA-ENDONEZYA (53 Puan)

– METROPOL FM BERLIN ÖZEL ÖDÜLÜ: DIDIE SRI WIDIYANTO-ENDONEZYA (52 Puan)

– ADD STUTTGART ÖZEL ÖDÜLÜ: MARILENA NARDI-İTALYA (52 Puan)

– DON QUICHOTTE ÖZEL ÖDÜLÜ: MICHEL MORO GOMEZ-KÜBA (48 Puan)

– INTEGRA FILDER e.V. ÖZEL ÖDÜLÜ: MAHMOOD NAZARI-İRAN (43 Puan)

– RENOVIERUNG 0711 ÖZEL ÖDÜLÜ: JULIO CARRION CUEVA-PERU (41 Puan)

– UTA STUTTGART ÖZEL ÖDÜLÜ: MAHBOUBE PAKDEL-IRAN (39 Puan)

10 KARİKATÜRE ÖZEL TEŞEKKÜR :

– FADI ABOU HASSAN-NORWAY ( 41 Points)

– MOHAMMAD ALI KHALAJI-IRAN (38 Points)

– REZA HAMIDI MOTLAGH-IRAN (38 Points

– DALCIO MACHADO-BRAZIL (38 Points)

– LUC DESCHEEMAEKER-BELGIUM (37 Points)

– ANTONIO RODRIGUEZ-MEXICO (37 Points)

– ALISSON ORTIZ ALFONSO-BRAZIL (33 Points)

– BERNARD BOUTON-FRANCE (28 Points)

– ALİ GHANAT-IRAN (24 Points)

– HOSSEIN NAGHIB-IRAN ( 23 Points)

12. Uluslararası Don Quichotte Karikatür Yarışması’nın açılış ve ödül töreni 5 Eylül 2020 tarihinde İstanbul Maji Sanat Galerisi’nde yapılacak. Daha sonra Ekim ve Kasım aylarında Stuttgart ve Reutlingen’de açılması planlanıyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑