Kadın

Published on Haziran 19th, 2021

0

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için Maltepe Meydanı’na akıyor

Çok sayıda kadın örgütünün çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a gelen kadınlar “Büyük Kadın Mitingi”nin yapılacağı Maltepe Etkinlik Alanı’nın dışında toplanmaya başladı. Kadınları ellerinde HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğraflarını da taşıyor.

İstanbul Sözleşmesi’nin tamamen yürürlükten kaldırılacağı 1 Temmuz öncesi kadın ve LGBTİ+ örgütleri “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ şiarıyla “Büyük Kadın Mitingi”  yapıyor.

Kadınlar miting saatinden önce Maltepe Miting Alanı’na doğru gelmeye başladı.

300’e yakın kadın ve LGBTİ+ örgütünün destek verdiği mitinge Türkiye’nin birçok ilinden gelen çok sayıda kadın sabah saatlerinden itibaren İstanbul’a giriş yaptı.  İstanbul’un birçok noktasında toplanan kadınlar ise, kortej oluşturarak alana doğru giriş yapmaya hazırlanıyor.

Kadın Meclisleri “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganı ile alana doğru giriş yaparken, HDP Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA), HDP İzmir İl Örgütü binasına yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğraflarının bulunduğu dövizler ve “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, ”Bir ölür bin doğarız”, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları ile yürüdü.

Alanda haber takibinde olan Gazete Karınca çalışanı Mehmet Elma’nın çekim yapması polis tarafından engellendi.

Polisin alana girmek isteyen gruba tek tek girmeleri için baskı yaptığını belirten Elma, bu anları kaydetmek isterken kendisinin polis tarafından durdurulduğunu anlattı.

Elma, “Kayıt altına almak istedim polis yanıma geldi. Kimliğimi aldı genelgeden dolayı çekim yapamayacağını söyledi. Kimliğime el koydu kimliğimi alamadım alandan uzaklaştırıldım” dedi ve o anları videoya kaydetti.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑