Kadın

Published on Haziran 3rd, 2021

0

Kadınlardan dayanışma: Ezgi Mola yalnız değildir

Oyuncu Ezgi Mola’ya, İpek Er’e tecavüz ederek intihar etmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açılması üzerine “#EzgiMolaYalnızDeğildir” etiketiyle eylem başlatıldı. Eylem kısa sürede Türkiye gündeminde TT oldu.

Oyuncu Ezgi Mola hakkında, geçen yıl Batman’da yaşayan İpek Er’e tecavüz edip intihara sürükleyen ve tutuksuz yargılanan uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ezgi Mola hakkında açılan davaya, 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından, “Tecavüzcü şerefsizi dışarı salan vicdanınızda boğulun. Artık yasa, dua, dilek, istek, rica, umut her şeyi elimizden aldınız ya!! Ne diyim! Yazıklar olsun! Yazıklar olsun!!! #MusaOrhanTutuklansin” paylaşımı gerekçe yapılmıştı.

Musa Orhan’ın avukatının şikayeti üzerine açılan davanın ardından kadınlar, Ezgi Mola destek eylemi başlattı. Sosyal medyada “#EzgiMolaYalnızDeğildir” etiketiyle başlatılan eyleme çok sayıda kişi destek verdi. Siyasetçi, sanatçı, yazar ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Mola’ya yalnız olmadığını paylaştıkları mesajlarla duyurdu. Sosyal medyadaki eylem kısa sürede Türkiye gündeminde ilk sırada oturarak Trend Topic (TT) oldu.

Atılan mesajların bir kısmı şöyle:
*Pelin Batu: Tecavüzcüye tecavüzcü denir. Nokta. Neyi koruyorsunuz? #EzgiMolaYalnızDeğildir

*Kuzey Ormanları Savunması: Tecavüzcüye tecavüzcü denir ve #EzgiMolaYalnızDeğildir

*Şebnem Sönmez: Ezgi’nin tweeti de burada söyleyemedikleri de %100 doğrudur! #TecavüzcüŞerefsizdir #EzgiMolaYalnızDeğildir Dağılın!

*Fazıl Say: Ezgi Mola yalnız değildir. Yanındayız. #EzgiMolaYalnızDeğildir

*Elif Şafak: Gencecik bir kadına tecavüz edip onu sosyal utanç ve intihara sürükleyen vicdansız bir tecavüzcüyü koruyorsunuz. Haksızlığa sessiz kalmayan kadınları ise susturmaya çalışıyorsunuz, yazıklar olsun. Bu zorba ataerkillik çökecek elbet. #MusaOrhanTutuklansın  #ezgimolayalnızdeğildir

*Metin Uca: Az bile söylemişsin sevgili -@ezgimola sonuna kadar yanındayım, destekliyorum bunları söylemek suç ise ben de ortak oluyorum #ezgimolayalnızdeğildir

*Önce Çocuklar ve Kadınlar: Musa Orhan hem tecavüzcü hem de tecavüz ettiği genç kadının ölümüne neden olan bir katil. Bu gerçeği söylemek suç değil yurttaşlık görevimizdir. Tecavüzcüyü kollamak asıl işiniz değilse, adalet çağrısı yapan @ezgimola değil, Musa Orhan’ı yargılayın. #EzgiMolaYalnızDeğildir

*Armağan Çağlayan: Tabii ki, #EzgiMolaYalnızDeğildir  Ve tabii ki, #EzgiMolanınYanındayız

*Zeynep Beşerler: Tecavüzcünün kim oldugunu biliyoruz.Tek bilmediğimiz onu kimlerin koruduğu? #EzgiMolaYalnızDeğildir #EzgiMola

*Melek Mosso: Tecavüzcüleri koruyan bu sisteme yazıklar olsun! #ezgimolayalnızdeğildir

*Feryal Öney: Tabii ki tecavüzcüye “tecavüzcü” diyeceğiz. #EzgiMolaYalnızDeğildir

MOLA: YALNIZ OLMADIĞIMI HİSSETMEK ÇOK GÜZEL
Hakkında açılan davanın ardından sosyal medyadan verilen desteğe dair sosyal medya paylaşımı yapan Ezgi Mola, “Yalnız olmadığımı böylesine hissetmek çok güzel canlar. Hepinize çok teşekkür ederim, sizleri çok seviyorum ve biliyorum ki bizleri sevgi kurtaracak” dedi.

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑