İspanya

Published on Şubat 16th, 2021

0

Katalonya bir seçimi daha geride bıraktı: Bağımsızlık seçeneği güçlendi

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminde düzenlenen yerel parlamento seçimlerinde, bağımsızlık yanlısı siyasi partiler bir kez daha çoğunluğu elde etti. Bölgesel hükümet, merkezi hükümete yasal bağımsızlık için referandum çağrısı yaptı.

İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde pazar günü salgının gölgesinde yapılan yerel parlamento seçimlerinde bağımsızlık yanlısı partiler toplamda yüzde 50’nin üzerinde oy alarak tarihi zaferlerini ilan etti. Tamamlanan oy sayımlarına göre, Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) oyların yüzde 23’ünü toplayarak yarışı birincilikle tamamladı. Merkezi hükümetteki koalisyonun büyük ortağı PSOE’nin siyasi ortağı PSC ise 17 olan milletvekili sayısını 33’e çıkardı. PSC, bir önceki seçimlere nazaran milletvekili sayısını iki kat artırarak, en fazla oy alan parti olsa da, bağımsızlık yanlısı partilerin bloğunu kırıp hükümet kurması zor gözüküyor.

GELECEĞİMİZİ KURMAK İSTİYORUZ

Katalonya’daki partilerden 33 milletvekili çıkaran Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ve 32 milletvekilini parlamentoya yerleştiren Katalonya için Birlik (Junts) seçim sonuçlarını “bağımsızlık isteyenlerin zaferi” olarak yorumladı. ERC’nin Katalonya özerk hükümet başkan adayı Pere Aragones, seçim sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’e hitaben, “Katalonya sorununu, af ve kendi geleceğine karar verme hakkının tanındığı referandumla çözmek için şimdi oturup müzakere etme zamanıdır” dedi.

İlk kez bağımsızlık yanlılarının oyunun yüzde 50’nin üzerine çıktığını belirten Aragones, sonuçları “tarihi bir zafer” olarak değerlendirerek, “Katalonya’da bu seçimlerin sonucu gayet açıktır. Parlamentoda bağımsızlık yanlısı milletvekillerinin çoğunluğu var. Bugünden itibaren, kimseyi arkada bırakmadan yeni bir süreç başlamalı” dedi. Junts’un Katalonya özerk hükümet başkan adayı Laura Borras da “Seçimlerden bağımsızlıkçıların zaferi çıktı. Her zaman çoğunluğu talep etmiştik ve bu seçimlerde Katalanların çoğunluğunu aldık. Sandıklar, ‘Katalonya bağımsızdır’ dedi” ifadesini kullandı.

KATILIM DÜŞÜK OLDU

İspanya’da Madrid’in ardından Covid-19’un en yoğun görüldüğü bölge olan Katalonya’da gerçekleşen seçimlerde salgının etkisi görüldü. Katalonya özerk yönetim hükümeti İçişleri Bakanlığı, seçimlere katılımın yüzde 53 olduğunu açıklarken, 2017’deki seçimlerle kıyaslandığında 22 puanlık düşüşün kayda geçildiği aktarıldı

***

Seçilenler Meclis’te olmalı

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da 2017’de bağımsızlık referandumu düzenledikleri için İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından çeşitli hapis cezaları alan Katalan liderler 14 Şubat’ta yapılacak parlamento seçimleri öncesi serbest bırakılmıştı. Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) liderlerinden Raul Romeva’yla birlikte bağımsızlık yanlısı yedi isim daha cezaevinden çıkarken söz konusu isimlerin seçimi kazanması halinde yasalara göre cezaevinde değil Meclis’te yer alması gerekiyor. Ancak bu sürecin nasıl ilerleyeceği henüz açıklanmadı.

Katalonya’da 2012 yılında başlayan bağımsızlık tartışmaları sonucu dönemin Katalonya özerk hükümet başkanı Artur Mas’ın öncülüğünde ilk kez 9 Kasım 2014’te bağımsızlık referandumu düzenlenmişti.

Katalonya özerk hükümetinin eski başkanı olan ve Avrupa Parlamenteri olmasına rağmen hakkında yakalama ve tutuklama emri bulunan Carles Puigdemont’in öncülüğünde 1 Ekim 2017’de referandum düzenlenmiş, söz konusu oylama Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına rağmen yasa dışı gerçekleşmişti. Katalonya özerk yönetim parlamentosu da 27 Ekim 2017’de “açıklanması ertelenen, tek taraflı bağımsızlık deklarasyonunu” kabul etmiş ve aynı gün İspanya Senatosu’nda da Katalonya’nın özerk hakları geçici olarak merkezi hükümete devredilmişti.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑