İnsan Hakları

Published on Eylül 25th, 2021

0

Kayıp yakınlarından iktidara: Galatasaray’dan çekilin

Cumartesi Anneleri 861 hafta açıklamalarında, Covid-19 pandemisinden kaynakları eylemleri online sürdürdüklerini ancak salgın bittiğinde yeniden Galatasaray Meydanı’na çıkacaklarını kaydetti.

Türkiye’de yüzlerce insan gözaltında kaybedilmesine rağmen bu suç yok sayıldı ve derin bir suskunlukla karşılandı. Gözaltında kaybetmeler adalet sistemi eliyle cezasız bırakıldı.  Hakikatin açığa çıkartılması ve adaletin sağlanmasına yönelik politikalar hayata geçirilmedi. Aksine AİHM’in de işaret ettiği gibi Türkiye’de cezasızlık, bilinçli ve sistemli bir devlet politikası olarak uygulandı. Kayıp yakınları Galatasaray’a çıktığından beri onlarca iktidar değişti ancak kayıplarla ilgili inkar ve cezasızlık siyaseti hiç değişmedi. 

861 hafta açıklamalarında yaşananları hatırlatan kayıp yakınları, iktidarın talepleri karşılamak yerine Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray’ı yasakladığını ve yargıladığını söyledi. 

ANNE OCAK: GALATASARAY’DAN VAZGEÇMEYECEĞİZ
Gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak, başka kayıplar yaşanmasın diye mücadele ettiğinin altını çizdi ve ekledi: “Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

‘GALATASARAY MEYDANI’NDAN ÇEKİLİN’
Basın metnini okuyan Maside Ocak da “Çeyrek asır içinde geleneksel hale gelmiş Cumartesi Anneleri’nin buluşma mekanı Galatasaray’dan ağır silahlarınızı, bariyerlerinizi çekin. İşgal ettiğiniz Galatasaray Meydanı’ndan çekilin. Halka karşı meydanları işgal eden, karakola çeviren yöneticiler olmaktan vazgeçin” dedi. 

Kayıplardan, hakikat ve adalet talebinden asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen Ocak, “Devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. 162 haftadır bize yasakladığınız  kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Salgın koşulları elverdiğinde Galatasaray’a çıkacağız. Bize yaşattığınız zulmü tarihe not düşmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑