Kadın

Published on Ekim 29th, 2020

0

Kırmızı Ayakkabı Eylemleri


SKB’li kadınlar “kırmızı ayakkabılarla” Almanya’nın farklı şehirlerinde “25 Kasım”a hazırlık eylemleri düzenlemeye başladı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Almanya’nın Köln, Stuttgart, Kiel, Nürnberg ve Duisburg kentlerinde Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) üyeleri, 25 Kasım‘a kadar her çarşamba eylem yapma kararı aldı. Stuttgart şehrinde, Schlossplatz ve Marienplatz meydanında “Bu şehirde kadınlar öldürülüyor, susmayın haykırın! dövizleri yere yapıştırılarak kırmızı ayakkabılar bırakılıyor. 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sokakta Olacağız afişleri yapıldı. Kiel kentinde SKB’li kadınlar belli yerlerde afişlemeler yaptılar, bir noktaya da mumlar, kırmızı ayakkabı, afişler bırakarak 25 Kasım hazırlık çalışmalarında sokaktan geçen halklara kadına yönelik şiddeti durdurun çağrısı yapmış oldular.

Nürnberg’de SKB‘li kadınlar Nürnberg çarşı merkezinde, Weisserturm ve Lorenzkirch‘de “Kadınlar katlediliyor, eşleri, sevgilileri tarafından duydunuz mu?” afişi ve  kırmızı renkli kadın ayakabılar, çiçekler, mumlar yere bırakıldı.  Ayrıca “25 Kasım’da dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddete karşı sokakta olacağız!” afişleri yapıldı. Duisburg’da iki ayrı kadın cinayetinin gerçekleştirildiği yerde SKB üyesi kadınlar çiçekler ve afişler bıraktılar. Biri eşiyle yaptığı tartışmanın ardından kendisini balkondan aşağı atan ve görgü tanıklarına göre eşinin de tutmak için çaba sarfetmediği bir sebeple erkeğin kadına dönük cinayetin olduğu yere çiçek bırakıldı. Diğeri ise 14 yaşındaki genç kadınının sevgilisi tarafından katledildiği noktaya bırakılan afişler, çiçekler oldu. Köln’de ise Türkiyeli, Kürdistanlıların yoğun yaşadığı Wiener Platz Mülheim meydanına yakın yere kırmızı ayakkabılar, afiş, çiçek, mumlar ve dövizler bırakıldı. Çevreden geçenler ilgiyle dövizleri okudular.

Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi sokaklarda ve alanlarda 25 Kasım’la karşılayacağız kararlılığı içinde olan kadınlar pandemi koşullarında 25 Kasım’a kadar faaliyetlerine devam edecekler.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑