Kıbrıs

Published on Haziran 12th, 2021

0

KKTC seçimleri sürecinde MİT Akıncı’yı tehdit etti

KKTC’de düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye’nin müdahalesine ilişkin rapor hazırlandı. Raporda, Akıncı ve danışmanının, MİT üyeleri tarafından tehdit edildiği belirtildi. Erdoğan tarafından saraydan gönderilen ekibin Ersin Tatar’ın seçimleri kazanması için çalışma yaptığı kaydedildi.

KKTC’de 11 Ekim ve 18 Ekim 2020 tarihinde iki tur şeklinde düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine, Türkiye’nin müdahalesine ilişkin rapor hazırlandı. Tacan Reynar’ın öncülüğünde, Mine Yücel, Abdullah Korkmazhan, Orhan Erönen, Mine Atlı ve Derya Beyatlı tarafından oluşturulan Raporluyoruz Grubu’nun hazırladığı raporda, kendilerini Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) üyesi olarak tanıtan kişilerin, Mustafa Akıncı’yı tehdit ettiği belirtildi. MİT üyelerinin seçimleri Ersin Tatar’ın kazanması için çalıştığı kaydedildi.

KKTC cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale ile ilgili, eski cumhurbaşkanı Akıncı, Akıncı’nın özel kalem müdürü Cenk Gürçağ ve cumhurbaşkanı adayı Serdar Denktaş’ın açıklamalarının yanı sıra gazetecilerin de tanıklıklarına yer verildi. Raporda, Erdoğan’ın Yardımcısı Fuat Oktay’ın Basın Danışmanı Ali Genç’in başında bulunduğu yaklaşık 20 kişilik AKP reklam ekibinin bir ay sürecinde Kıbrıs’ta Lord’s Palas otelde kaldığı ve Ersin Tatar ve ekibiyle her gece gizli olarak görüşerek seçim çalışmalarını yönettiğine dair bilgiler ve fotoğraflar da bulunuyor.

Türkiye’nin KKTC seçimlerine müdahalesine ilişkin hazırlanan raporda, üç nokta öne çıkıyor: Türkiye’nin KKTC iç siyasetiyle ilgili gelişmeleri ‘beka sorunu’ olarak algılaması, cumhurbaşkanlığı adaylarına ve çevrelerine tehditler ile seçim süreci boyunca devam eden antidemokratik uygulamalar.

‘KKTC, TÜRKİYE İÇİN BEKA SORUNU’
Türkiye’nin KKTC’nin iç meselelerini ‘beka sorunu’ olarak algılamasına yönelik olarak eski Cumhurbaşkanı Akıncı, Ankara ile olan ilişkileri başarısızlıkla sonuçlanan Crans Montana Zirvesi sonrasında bozulduğuna işaret etti. Söz konusu zirveyi bir dönüm noktası olarak ele alan Akıncı, sonraki süreçte kendisi hakkında bir ‘itibarsızlaştırma’ sürecinin başlatıldığını belirtti. Hatırlanacağı üzere Crans Montana sonrasında Akıncı, ‘federasyon’ formülünde ısrar ederken, Ankara ‘iki devletli çözüm’ modelini gündeme taşımıştı.

AKINCI’YI İSTEMİYORUZ, TATAR’I SEÇECEKSİNİZ TOPLANTISI
Türkiye’nin, KKTC cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidar değişikliğini kendi menfaatlerine yönelik olmasını istediğini belirten Akıncı, seçimler öncesinde KKTC’de bazı milletvekillerinin Lefkoşa Büyükelçisi ve MİT temsilcisiyle Girne’deki Beyaz Ev’de yemekli bir toplantıya davet edildiğini de söyledi. Söz konusu toplantıda Ankara’nın, “Akıncı’yı istemiyoruz, Tatar’ı seçeceksiniz” mesajını verdiği kaydedildi.

Akıncı, seçimlere müdahale raporunu hazırlayanlarla 15 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirdiği röportajda, Beyaz Ev’de vuku bulanlardan ötürü kaygılarını Ankara’ya yansıttığı bilgisini paylaştı. Akıncı ayrıca kaygı ve düşüncelerini yazılı olarak Ankara’ya iletmeyi talep ettiğini ancak bu talebin yerine getirilmediğini söyledi.

AKINCI VE DANIŞMANI ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİ
Akıncı, seçim sürecinde ölüm tehditlerine ve hakaretlere maruz kaldığını, özel kalem müdürü Gürçağ’ın da tehdit edildiğini aktardı. Akıncı, Türkiye’nin adaya mali kaynak aktarımı ve seçmenleri baskı altında tutma yoluyla seçimlere müdahalede bulunduğunu anlattı. Gürçağ ise Akıncı’nın açıklamalarını teyit ederken, seçim öncesinde kendisini MİT unsurları olarak tanıtan kişilerce tehdit edildiğini belirtti.

DENKTAŞ VE GAZETECİLER DE TEHDİT EDİLDİ 
Seçimlerde aday olay Denktaş da Erdoğan’ın müdahalesini doğrularken, Türkiye’nin KKTC iç meselelerini ‘beka meselesi’ olarak gördüğünü, kendisine ve çevresine baskı uyguladığını belirtti. Denktaş, seçim öncesinde bir arkadaşının evinde gece saatlerinde MİT temsilcileri ile görüştüğünü ve görevli kişinin kendisine “Eğer adaylıktan çekilirseniz Türkiye ile kuramadığınız ilişkileri (Recep Tayyip Erdoğan ile) bundan sonra kurabileceksiniz” dediğini aktardı. Denktaş ayrıca, seçimler öncesinde takip edildiğini ve telefonlarının dinlendiğini, kendisine destek sunanların da baskı altında olduğunu vurguladı. Raporda ayrıca, seçimler boyunca bazı gazetecilerin de tehdit edildiği kaydedildi.

CTP LİDERİ DE MÜDAHALEYİ DOĞRULADI
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Başkanı Tufan Erhürman da seçimlere Türkiye’nin müdahalesini doğruladı. Açıklama yapan Erhürman, seçim öncesinde Ankara’nın su, Maraş ve iki devletli çözüm meselelerini gündeme taşıyarak, adaya mali fonlar kaydırarak ve özel ekipler, temsilciler göndererek sandığa müdahale ettiğini anlattı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑