Küba

Published on Nisan 19th, 2020

0

Kübalı doktorlar Che’nin izinde

50 yılı aşkın süredir ambargoyla mücadele eden Küba, koronavirüs salgınıyla birlikte onlarca ülkeye yüzlerce sağlık çalışanı gönderdi

Yıllardır Amerikan Birleşik Devletleri’nin ekonomik ambargosuyla mücadele eden Küba, Latin Amerika ve Afrika’nın yoksul ülkelerine binlerce doktor gönderdi.

60’dan fazla ülkede yaklaşık 50 bin doktor ve hemşire bulunduran Küba, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte yine onlarca ülkeye yüzlerce sağlık profesyoneli gönderdi.

11.4 milyon nüfusa sahip bu ada ülkesi, sınırları içerisinde bulundurduğu doktor sayısından daha fazlasını yurt dışına gönderiyor.

Ayrıca Küba’nın yurt dışına gönderdiği doktor sayısı, dünyanın en büyük 7 ekonomisi olan G7 ülkelerinin yurt dışına gönderdiği toplam doktor sayısından daha fazla.

‘Tarih beni haklı çıkaracak’

Başta ABD ve Avrupa ülkelerinin sağlık sistemleri koronavirüs salgınıyla birlikte sarsılırken, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun 1953 yılında 15 yıl hapse mahkum edilmeden önce mahkemede söylediği şu sözler akıllara geliyor: Tarih beni haklı çıkaracak…

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan şehrinde patlak veren Koronavirüs salgınına karşı Küba şu ana kadar aralarında İtalya ve Andorra gibi Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 17 ülkeye yüzlerce doktor ve hemşire gönderdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte, ülkeler sınırlarını kapatarak Covid-19’la mücade etmeye çalışıyor. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi en büyük uluslararası kuruluşlar bile koordine olamamakla suçlanırke,n Küba dünyaya ders vermeye devam etti. ABD ve diğer Karayip ülkeleri tarafından limana alınmayan 5 vakanın tespit edildiği İngiliz yolcu gemisinin Küba tarafından kabul edilmesi, dünyaya başka bir dersti.

Che’nin izinde

1960’ların başında ilk doktor kafilesini Fransız sömürgeciliğine karşı bağımsızlığını yeni kazanmış Cezayir’e gönderen Küba’nın bu geleneği enternasyonalist devrimci Ernesto “Che” Guevara’dan geliyor. Arjantinli devrimci Che Guevara tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan aşağı dolaşan ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemledi.

‘Bu insanlık aşkını fiili eyleme dönüştürmek için hergün çabalamak zorundayız’ diyerek Kübalılara seslen Ernesto Che Guevara’nın düşünceleri bugün hala Kübalı doktorlara ilham kaynağı oluyor.

Her yıl yaklaşık 100 ülkeden, çoğunluğu Asya, Avrupa ve Afrika’dan, binlerce öğrenci Küba’ya tıp eğitimi almak için gidiyor.

(Yeni Yaşam Gazetesi)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑