..." /> Kültür Merkezi ve Cemevi, Ekim ayında açılacak

Alevi

Published on Mayıs 21st, 2021

0

Kültür Merkezi ve Cemevi, Ekim ayında açılacak


2 milyon 200 bin euroya mal olacak olan Ulm Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin yeni binası için inşa çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Merkezin açılışı önümüzdeki Ekim ayında gerçekleştirilecek. -FOTO GALERİLİ-


Avrupa Demokrat (Ulm)

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Ulm’un yeni binasının inşası hızlandı ve Herrlinger Str. 83 adresinde bulunan 800 metre kare alan üzerinde bulunan yeni binada sona yaklaşılıyor.

Avrupa Demokrat’a, bizzat binada bilgilendirmede bulunan AKM’nin iki dönemdir başkanlığını yapan Kaan Yalçın, Hüseyin Şenol’a çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. “Canlarımız sunduğu maddi dayanışma sayesinde, inşaatımız son hızla sürüyor” diyen Yalçın “Ulm ve çevresi tüm duyarlı kişi ve kesimlerin desteğini bundan sonra da esirgemeyeceklerinden eminiz” dedi.

“Yönetim kurulu bir bütün olarak ve tüm dernek kollarının canla başla çalıştığı yeni binamız için, bölgemizdeki çok sayıda devrimci-demokrat kurum ve kişiler de çalışmamıza maddi-manevi desteklerini esirgemiyorlar” diyen Yalçın, bağış kampanyalarının da devam ettiği belirtti ve maddi desteğe büyük ihtiyaç duyduklarının altını bir kez daha çizdi.

İnşaatı devam eden Yeni Kültür Merkezi ve Cemevi 2 milyon 200 bin euroya mal olacak. Birçok faaliyet alanının yer alacağı bina, çok sayıda farklı bölümden oluşacak.

Zemin katta küçük salon yer alırken, morg da yine zemin katta. Birinci katta 220 metrekare büyük salon ve büyük mutfak var. İkinci katta Yönetim Kurulu odası, gençler kolu bölümü, kadınlar kolu bölümü ve ibadet/muhabbet bölümleri yer alırken, farklı büro alanları da mevcut. Teras ve park alanı bölümleri bulunan merkezin büyük salondaki camlar, Alevi inancında önemli yeri olan “12 İmamlar”ı simgelemek amacıyla, karşılıklı olarak 12’şer adet olarak inşa edildi.

Kaba inşaatı biten merkezin, sıva, tesisat, elektrik gibi işleri de başlamış durumda. Diğer ince işlerin de hızla tamamlanıp, mobilya ve diğer aksesuarlara geçilecek. Tüm binada, en modern elektronik teknikten faydalanılıyor ve tüm bölümler bu şekilde teknik olarak döşeniyor.

Kültür merkezinin her katında mutfak ve tuvalet mevcut. Yeni binada engelliler için en ince ayrıntılar düşünülmüş. Yeşil enerjinin kullanılacağı AKM’de, yerler de tüm katlarda yerden ısıtmalı.

Ön tetkik çalışmaları 2019’da başlayan inşaatın temeli, geçtiğimiz yıl, 2020 yazından sonra başladı.Buluşma yeri FC Birumut

Binalarının yıkılması nedeniyle, yeni binanın bitimine kadar, AKM üyeleri ve tüm dernek dostları toplanma yeri olarak belirlenen FC Birumut lokalinde buluşmaya başlamışlardı. Salgın nedeniyle ara verilen bulıuşmalara pandemi sonrası Birumut’taki kahvaltıların yanı sıra, cem, aşure, hızır orucu, muharrem orucu, panel, söyleşi, gece gibi etkinliklerin daha yoğun olarak devam edeceğini belirten AKM Başkanı Kaan Yalçın, tüm etkinliklerin nerede olacağını zamanında duyuracaklarını söyledi.

Ekim ayında açılışın yapılacağını belirten Yalçın “Şu ana kadar 1 milyon 250 bin Euro harcadık ve 200 bin Euroya acil ihtiyacımız var. Yani ilk etapta bu miktarı acil olarak toplamamız gerekiyo” dedi. Şu ana kadar toplanan miktar 200 bin euroyu geçmiş durumda. Acil olan geri kalan miktar için yoğun çalışma yürüten Yönetim Kurulu, bağış çağrısını yineledi.

Her türlü bilgi ve iletişim için Kaan Yalçın kendisinin aranabileceğini söyledi: 0170 / 7007733 Bağışlarınız için banka hesabı:

Alevitisches Kulturzentrum Ulm IBAN:

DE10730611910003388913 BIC: GENODEF1NU1

“Spende – Kulturzentrum Ulm Cem Evi”

AKM’nin internet sitesi: www.aleviulm.de

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑