Kadın

Published on Haziran 10th, 2021

0

Las Tesis davası: 6 kadın beraat etti

Las Tesis protesto dansına katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 6 kadın beraat etti. Duruşma sonrası açıklama yapa avukat Tuba Torun, “Haksız yargılamanın haklı sonucu” yorumunu yaptı.

İstanbul Kadıköy’de 8 Aralık 2019 tarihinde Las Tesis danslı eylem gerçekleştiren ve eylemde gözaltına alınan Ayşen Ece Kavas, Fidan Ataselim, Nisa Kör, Seda Elhan Barbaros, Sevda Yeniköylü ve Yaprak Okatalı hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması İstanbul Anadolu 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada 6 kadın ve avukatlar hazır bulundu. Duruşmada mahkeme heyeti 6 kadının da beraatına karar verdi.

“Suç işleyenler İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlardır”

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu(KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Suç işleyenler İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanlardır. Suç işleyenlerin kimler olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

Avukat Tuba Torun da “Bu sonuç haksız yargılamanın haklı sonucudur. Yargılanması gereken kadınlar değil baskıcı zihniyettir”  dedi.

İddianameden

İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede eylemle ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Etkinliği yönlendiren şüpheliler Ayşen Ece Kavas ve Fidan Ataselim’e bildirinin içeriğinde suç unsuru olabileceği ve dağıtımının durdurulması gerektiği söylenmiş, ancak grubun müzik eşliğinde aslen İspanyolca olan ve Türkçe’ye tercüme edilmiş bildirilerdeki şarkıyı söylemeye başladığı sırada kolluk tarafından üç defa dağılmaları yönünde uyarıldığı, yasal uyarılara rağmen grubun dağılmadığı…”

Kavas ve Ataselim’in yanısıra Nisa Kör, Seda Elhan Barbaros, Sevda Yeniköylü ve Yaprak Okatalı’nın altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. 

Ne olmuştu? Şili’de erkek şiddetine karşı başlayıp birçok ülkeye yayılan #LasTesis dansı için Kadıköy’de toplanan kadınlara polis 8 Aralık 2019 Pazar günü müdahale etti. Müdahale sırasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ile yine aynı platformdan Ayşe Ece Kavas’ın da bulunduğu altı kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlar, 9 Aralık 2019 pazartesi günü Anadolu Adliyesi’ndeki ifadelerinin ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑