Basın-Yayın

Published on Ekim 7th, 2020

0

Malta’daki gazeteci suikastı: Fransız bankalara soruşturma talebi

2017 yılında Malta’da katledilen gazeteci Daphné Caruana Galizia’nın ailesi ve sivil toplum kuruluşları, şaibeli yatırımlara kredi sağlayan Fransız bankaları hakkında soruşturma açılması için başvurdu.

2016 yılında ortaya çıkan Panama Belgeleri içinde Malta’daki kirli ilişkileri araştıran gazeteci Daphné Caruana Galizia, Ekim 2017’de aracına konulan bomba ile katledilmişti. Olayla ilgili üç kişi tutuklanırken, Galizia’nın araştırdığı yolsuzlukların başında Fransa’da da yatırımları bulunan ElectroGas Malta Limited’in patronu Yorgen Fenech’e ait bir şirket tarafından Malta’daki eski hükümet üyelerine verdiği rüşvet de bulunuyordu.

Merkezi Dubai’deki ’17 Black’ adlı bir şirket tarafından rüşvet verilen isimler arasında eski Malta Başbakanlık Kabinesi Sekreteri Keith Schembri ile eski enerji bakanlarından Konrad Mizzi bulunuyordu. Her iki isme 2 milyon Euro para aktaran ’17 Black’in sahibi ise, Fransa’da da çok sayıda otel ve at çiftliği yatırımı olan Yorgen Fenech.

Fenech hakkında Daphné Caruana Galizia’nın katledilmesiyle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştı. Fransız Ulusal Mali Savcılığı (PNF) tarafından açılan soruşturmada, Fenech’in Fransa’daki yatırımlarının Maltalı eski hükümet üyelerine rüşvet verilmesinde rol oynayıp oynamadıkları araştırılıyor.

FRANSIZ BANKALARINA SORUŞTURMA TALEBİ

Ancak Galizia’nın ailesinin kurduğu Daphné Caruana Galizia Foundation ile Sherpa adlı sivil toplum kuruluşu, soruşturmanın Fenech’i maddi olarak destekleyen bankalar ve yatırım şirketlerini kapsaması gerektiği görüşünde.

PNF’ye yapılan şikâyet başvurusunda, Fransa’nın önde gelen bankalarından BNP Paribas, Société Générale, Natixis ve CIC ile yatırım fonu Rivage Investment’in de ‘ağır yolsuzluk amacıyla kara para aklama, suç ortaklığı ve belgeleri gizleme’ gibi suçlardan yargılanmaları isteniyor.

Maltalı gazeteci Daphné Caruana Galizia’nın katledilmesi ardından onlarca gazeteci, The Daphné Project adı altında çalışmalarını devam ettirmişti.

(ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑