Makaleler

Published on Şubat 24th, 2021

0

Mektuplar & Rüyalar: At parlaması – Naim Kandemir

Bu sabah da geceki rüyamı düşünerek başlıyorum güne. Rüyamda; yularından, ipinden, geminden kopmuş binlerce at gördüm. Deli gibi koşuyorlardı. Neşeliler. Bazılarının yüzü çok kararlı, gözleri şimşek şimşek. Kimilerinin yeleleri, koştukça nasıl güzel salınıyor. Renk renk atlar; kahverengi, beyaz, kara… Ara, alaca renklerde olanlar da var. Onların bu delice koşması, sanki bulutları yeryüzüne indirmiş ve bulutlar onların arkalarından gelip göğe yükseliyorlar. Çeşit çeşit seslerde kişnemeler duyuluyor.

Cengiz’le Kızılay Meydanı’ndan Zafer Çarşısı’na doğru yürüyoruz. Cengiz, eski bir kitabı; Yaklaşan Felaket ve Kurtulma Çarelerini* soracak kitapçılara. Meydanın ortasında durup hayran hayran bakıyoruz atlara.

Çocukluğumda birçok kez şahit olduğum için hızla Cengiz’i kolundan çekip, “Parlamış bu atlar!” diye bağırarak Güven Park’a sokuyorum. Atlar dizginlerinden boşalmış, delice koşuyorlar. Canlı, sürekli bir tablo gibiler. Cengiz, yüzünde tüm şifa bulmuşların mutluluğuyla bağırıyor:

Atlar, beş tümülüsün olduğu yere doğru gidiyorlar! Önlerine çıkanı tepeler bunlar! Kitaba gerek kalmadı, atları takip edelim!

***

Çocukluğumdan hatırlarım; büyüdüğüm şehirde o yıllarda at arabaları yük taşımada yaygın olarak kullanılırdı. Birçok kez bu arabaların atlarının parlayıp sokaklarda delice koştuğunu, insanların canını kurtarmak için can havliyle kaçıştıklarını görmüştüm. At parlayınca ortalık savaş alanına dönerdi. Ezilen, yaralanan da olurdu bu hercümercde.

At parlaması, atın herhangi bir şekilde kontrolden çıkmasıdır. Binicisini üzerinden atabilir, binicisinin veya binicisiyle kendisinin de ölümüne neden olabilir. At, tüm çabalara rağmen zapt edilemezse, sahibi istemese de hayvan vurularak öldürülürdü.

At durduk yerde parlamaz tabii. Parlamaya genellikle dış etkenler sebep olur. Gözlerini rahatsız eden bir ışık yansıması, flaş patlaması veya bedeninde bir acıya sebep olacak dıştan bir darbe alması atı parlatabilir.

***

Merak edip rüya tabirlerine baktım. Rüyada at parlaması görmek olumlu yorumlanıp, iyi olunacağına delâletmiş.

Kedinin duvara sıkıştırılınca saldırganlaşacağını çok kimse bilir de at parlamasının bilinmesi o kadar yaygın değildir. Bu kedi ve at reflekslerini toplumlara uygularsak; bir toplum her yönden bunaltılıp, ensesinde boza pişirilirse ve hakaret yağmuruna tutulursa ve böylelikle toplumun acı çekme istiap haddi aşılırsa, toplum parlaması da olur mu acaba? Böyle bir kavram var mı, onu da bilmiyorum. Ama şunu biliyorum: Parlamış bir at vurulur da binlerce kişinin oluşturduğu parlamış bir topluluğa ne yapılabilir ki? İşte, tarihin en mühim sorusu bu değil mi?

Her toplumun bam teli farklı farklı. Ne de olsa; insan kısım kısım, yer damar damar. Çok gevşeği, çok asabisi olduğu gibi çok garanticisi, hesap-kitapçısı da olur herhalde. Bekler bekler ve zıvanadan öyle bir çıkar ki onu zıvanadan çıkartanlar bile şaşırır. Yıllar önce boşuna söylenmemiş Anadolu’da: Yavaş atın çiftesi pek olur!

*V. İ. Lenin


Naim Kandemir – 23.02.2021 – Çanakkale

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑