Makaleler

Published on Nisan 10th, 2021

0

Mektuplar & Rüyalar: Devlet, devletçikler ve cüdamlar

Kardeşim Cengiz!

Kimisi devlet ana, kimisi devlet baba, dedi. Aklımız erince okuduk, gördük ve yaşadık ne olduğunu. Ondan sonra devletten gelen hoş geldi safa geldi!

Devletin bir haksızlığında, zorbalığında şaşırmadık, hayallerimiz yıkılmadı. Bu, hayatın öğretisiydi, böyle yol aldık.

Senin aklını çalıp hiç bitmesin 12 Eylül’ün diye elinden geleni esirgemedi devlet.

Devlet devletliğini ve her devlet kendine yakışanı yapar. Devlet, olduğu gibi davrandı. Devlet bizlere hiç yanlış yapmadı aslında!

***

Yine hayat gösterdi ki devlete karşı mücadele eden bazı yapıların da aslında birer devletçik olma karikatürlüğüne düştüklerini süreç içinde gördük ömrümüzde. Böyle olmasaydı, kırklanan darbeden sonra hâlâ bu halde olur muydu halk? Öyle olmasaydı şimdiki zebanilerin elinden çekilip alınmaz mıydı toplum?

***

Hayatın gösterdikleri bitmiyor. Yeter ki biz görmesini bilelim. Dostumuz, arkadaşımız, sevdiğimiz dediğimiz insanların bazıları da gün geldi devletten beter davranmadılar mı?

Şimdi sormayalım mı; hadi o devlet, öyle yapmak onun şanına yakışıyor da, dostumuz, arkadaşımız, sevdiğimiz dediklerimiz; siz nesiniz veya neydiniz?

Devlet bize hiç yanlış yapmadı. Onun şeklini şemalini biliyorduk biz baştan. Ama diğerlerinin sonra öğrendik cüdam olduklarını.


Naim Kandemir – 9 Nisan 2021 – Çanakkale

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑