Ekonomi

Published on Ekim 28th, 2020

0

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 12,1

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentilerini yukarı yönde revize etti. Merkez, 2020 yıl sonu enflasyon tahminini 3,2 puan artırarak yüzde 8.9’dan yüzde 12.1’e yükseltti. 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 6,2’den yüzde 9,4’e çekildi. “Enflasyona karşı politika faizi de dahil her adımı atabiliriz” diyen Uysal, dövize ilişkin soruya “Merkez Bankası olarak döviz kurunun reel ya da nominal seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok, aşırı volatilite hassasiyetimiz var” yanıtını verdi.

Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Uysal, yılın dördüncü ve son enflasyon raporunu açıkladı. Sunumuna enflasyon raporundaki değişiklikleri anlatarak başlayan Uysal, “Nisan ayında dip seviyesini gören küresel iktisadi faaliyet kısmi toparlanma gösteriyor. Ancak küresel faaliyet salgın öncesi dönemin altında seyrediyor. Ekonomiye yönelik belirsizlik devam ediyor” dedi.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE REVİZE EDİLDİ

Merkez Bankası 2020 yıl sonu TÜFE (enflasyon) tahminini yüzde 8,9’dan yüzde 12,1’e, 2021 yıl sonu TÜFE tahmini ise yüzde 6.2’den yüzde 9.4’e yükseltti. Piyasalarda, MB’nin yüzde 8,9 seviyesinde olan yıl sonu enflasyon tahminini YEP ile uyumlu olarak yüzde 10,5 civarına revize etmesi bekleniyordu.

Uysal’ın, enflasyon raporu sunumu özetle şöyle:

TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİ YÜKSEK SEYREDİYOR: Gelişmiş ve gelişen ülkeler genişleyici politikaları sürdürüyor. Son çeyrekte gelişen ülke borç piyasasına sınırlı giriş gözleniyor. Türkiye’den portföy çıkışları 3. çeyrekte de devam etti. Türkiye’nin risk primi dalgalı ve yüksek seyrediyor. Cari açıkta hızlı bir artış gerçekleşti.

FAİZ YÜKSELDİ, KREDİ BÜYÜMESİ YAVAŞLADI: Ağustos ayından başlayarak para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla belirli bir sıkılaşma sağlandı. Nitekim kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte kredi büyümesi önemli ölçüde yavaşladı. Yüksek frekanslı veriler toparlanmanın eylül ve ekim aylarında sürdüğüne işaret ediyor. Finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte ilave bir politika desteği gerekmeksizin pozitif büyüme bekliyoruz. Kısa çalışma ödeneği ve cari transferler hane halkı gelir kaybının sınırlanmasında büyük rol oynadı. Öncü göstergeler yeni iş ilanlarının arttığını ve istihdam imkanlarının geliştiğini gösteriyor.

GIDA ENFLASYONU YÜKSEK SEYİRDE

ENFLASYON BEKLENENDEN YÜKSEK SEYRETTİ: Yılın ikinci yarısında enflasyonun düşüş eğilimine gireceği öngörümüze karşın güçlü kredi ivmesi, kur hareketiyle TÜFE beklenenden yüksek seyretti. Çekirdek göstergeler üçüncü çeyrek enflasyon eğiliminin emel mal grubu kaynaklı olarak yükseldiğine işaret etmiştir. Gıda fiyatlarındaki artış sürüyor. Ankete dayalı enflasyon beklentilerindeki yükseliş yılın üçüncü çeyreğinde de devam etti.

(duvar)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑