Tarih

Published on Şubat 14th, 2021

0

Mısır’da ‘dünyanın en eski bira fabrikası’ bulundu

ABD’li ve Mısırlı arkeologlar, Mısır’da bir kazı alanın dünyanın bilinen en eski bira fabrikasını keşfetti.

Mısır’ın Abidos antik kentinde 5 bin yıllık bir bira fabrikası bulundu. Tek seferde 22 bin 400 litre üretim yapabilen fabrikadan, kraliyet ritüellerine bira tedarik edildiği sanılıyor. Arkeologlara göre yapı, dünyanın bilinen en eski bira fabrikası. Mısır Antikler Yüksek Konseyi Başkanı Mostafa Waziri, bira fabrikasının Nil Nehri’nin batısında, Kahire’nin 280 mil uzağında Abidos antik kentinde bulunduğunu söyledi.

The Independent’ta yer alan habere göre, Waziri, fabrikanın MÖ 3100 yıllarında hüküm sürmüş olan ve birçok bilim adamı tarafından, Mısır’daki ilk hanedanlığı kurmuş olan firavun olarak adlandırılan Kral Narmer dönemine işaret ettiğini söyledi. 

‘TEK SEFERDE 22 BİN 400 LİTRE ÜRETİLMİŞ OLABİLİR’

Arkeologlar, fabrikaya ait sekiz bölme keşfetti. Her bir birimde, arpa-su karışımının ısıtılıp bira yapılması için kullanılan, iki sıra halinde dizilmiş 40’ar adet çömleğin yer aldığı belirtildi. 

Kazı, New York Üniversitesi’nden Matthew Adams, Princeton Üniversitesi’nden Deborah Vischak ve Mısırlı arkeologların işbirliğinde gerçekleştirildi. Adams, antik Mısır’da kurban törenlerinde biranın kullanıldığının bilindiğini, fabrikanın mezarlığın yakınında inşa edilmesinin de kraliyet ritüellerine bira tedarik edilmesini amaçladığını söyledi.  Amerikalı arkeolog, fabrikada çok büyük miktarlarda bira yapıldığını, bir seferde 22 bin 400 litre biranın üretilmiş olabileceğini belirtti.

(artıgerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑