Sömürgecilik

Published on Eylül 3rd, 2021

0

MİT ajanı Dilan İnanç: Ailelerin HDP’den istediği üç genci ben öldürdüm

Devletin PKK’ye katılan gençleri ajanları eliyle infaz ettiği ardından örgüt infaz etti propagandasıyla aileleri BDP ve HDP il binaları önünde eyleme zorladığı ortaya çıktı. Diyarbakır’daki ailelerin devlet eliyle nasıl eyleme zorlandığını anlatan MİT’e bağlı olarak PKK içinde ajanlık faaliyeti yürüten Dilan İnanç, 2014 yılında BDP Diyarbakır İl binası önünde oturma eylemi yapan ailelerden üçünün çocuğunu kendisinin öldürdüğünü açıkladı.

Çocuk yaştan itibaren MİT’e bağlı olarak PKK içinde ajan faaliyeti yürüten Dilan İnanç’ın itiraflarıyla, Diyarbakır’da HDP il binası önünde oturan ailelerin çocuklarının devlet tarafından infaz edildiği ortaya çıktı. ANF’de yer alan haberde, MİT ajanı İnanç, 3 genci kendisinin infaz ettiğini itiraf etti.

Teslim olup ajanlaşan ağabeyi Sidar İnanç ile ajanlık yapan yengesinin dayısı Kemal Mergen aracılığıyla ajanlık yapmaya başladığını aktaran Dilan İnanç, “İlk olarak beyinden eğitim başlıyor. Bu ülke bana sahip çıkıyor, beni koruyor algısı yerleştiriliyor. Buna ikna olduktan sonra askeri eğitim başlıyor. MİT elemanları, devlet sana bakıyor, senin de devlete sahip çıkman lazım, diyor. Sen de devlet ne derse yapacağım noktasına geliyorsun. Devlete zarar veren herkese karşı savaşırım noktasına getirildim. Bunun üzerine yemin ettim. PKK’ye karşı savaşma ve intikam yemini. Yakalanma durumunda ne yapacağıma kadar eğitim aldım” itiraflarında bulundu.

‘TETİKÇİYDİM’
MİT’in ajan yapılanmasına ilişkin de itiraflarda bulunan İnanç, “Her şeyin bir sorumlusu var, herkes bir şeyle uğraşıyor. Ben tetikçiydim, gidip aile ile konuşma gibi bir durum yok. Aile ile konuşan çalışmalardaki ajandır. Onları kaçırtan ya da o gençler hakkında istihbarat toplayanlar farklı kişiler, onu sorgulayan farklı, işkence eden, tetiğe basan da farklıdır. Her şey birbirinden ayırt ediliyor” şeklinde konuştu.

MİT ajanı İnanç, daha sonra korku, duygu ve vicdanını köreltmek için pratik sürecin başladığını aktararak, 4 Haziran 2014’te Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl binası ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çocuklarını partililerden isteyen üç ailenin çocuğunu kendisinin öldürdüğünü itiraf etti.

MİT ajanı İnanç, “BDP İl binası ve belediye önünde toplananlar vardı. ‘Çocuklarımız dağa gitti kandırmışlar’ diyorlardı. Evet, o çocukların bir kısmı dağa gitmişti ama bir kısmı değil. Bir kısmı MİT tarafından öldürülenlerdi. Onlardan 3’ünü ben öldürdüm. Yaşları 22 ile 24 arasındaydı. Ailelere o zaman para veriliyordu, çocuklarının küçüklük resimlerini getiriyorlardı, 12, 13 yaşlarında katılmışlar gibi. Öldürdüklerimin onlar arasında olduğunu bilmiyordum. TV’de çocukların resimlerini ve aileleri izleyince kızmıştım; PKK küçük çocukları kandırıp dağa kaçırıyor, diye. O esnada Kemal, bana dönerek, ‘sen bunların hepsinin gerçekten PKK’ya katıldığını mı sanıyorsun? Senin o öldürdüğün 3 gencin ailesi de orada. Diğerlerinin öldürdükleri de’ dedi” devletin MİT ajanları eliyle gerçekleştirdiği infazları anlattı.

MİT ajanı Dilan İnanç 2015’te PKK üst düzey yöneticilerine suikast yapması göreviyle gerilla saflarına gönderildiğini ve burada ajan olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. (ANF)


MİT Ajanının itirafları:

https://1649452211.rsc.cdn77.org/vod/2021-09-03-behdinan-ajan-zilan-berxwedan_1.mp4

https://1649452211.rsc.cdn77.org/vod/2021-09-03-behdinan-ajan-zilan-berxwedan2_1.mp4

Tags: , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑