Sömürgecilik

Published on Eylül 4th, 2020

0

MİT ajanından kan donduran itiraflar: Onlarca kadına tecavüz ettik

MİT ajanı İbrahim Beşar Diveka, Türk devletinin Efrîn’deki kadınlara yönelik cinsel saldırı dahil her türlü işkence yöntemini uyguladığını itiraf etti. “Her gün onlarca kadına tecavüz ettik” diyen Diveka’nın itirafları Efrîn’deki korkunç vahşetin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçleri tarafından yakalanan MİT ajanları, Türk devletinin suçlarını itiraf etmeye devam ediyor. Fırat bölgesinde yakalanan İbrahim Beşar Diveka, Türk istihbaratı MİT’e nasıl ajanlık yaptığını ve Türk devletinin işgal ettiği Efrin’de halka karşı işlediği suçları tek tek itiraf etti.

UYUŞTURUCU SATICISIYKEN İSTİHBARAT AJANI OLDU

Türk devleti ve çetelerinin 2018 Ocak ayında Efrîn’e yaptığı saldırılar sırasında Raco ilçesindeki evinde tek başına yaşayan İbrahim Beşar Diveka (20), komşusu Muhammed Adnan ile birlikte çetelere uyuşturucu madde satmaya başlar. Kısa sürede çeteler arasında tanınan Diveka’nın ailesi ise Şehba’da yaşıyor.

Türk devletinin Efrîn’i işgal etmek için kullandığı ‘Suriye Milli Ordusu’ çeteleri arasında bulunan Hemzat çeteleri, Diveka’ya ulaşarak kendisine ajan olmayı dayatırlar. Bir süre onlarla çalışmayı kabul eden Diveka’ya birkaç ayın ardından Abbas adında çetebaşının yanında kalması görevi verilir.

Diveka yaptığı ajanlık faaliyetlerini şöyle anlatıyor: “Abbas ve Türk istihbaratı Efrîn savaşı sırasında benden QSD’nin askeri noktalarını, tünellerini ve ormanlık alanlardaki noktalarının yerlerini bildirmemi istedi. Bölgeyi iyi bildiğim için isteklerini yerine getirdim. Benim bildirdiğim yerlerin hepsi bombalanıyordu. Birçok savaşçı bu bombardımanlarda şehit düştü.”

TÜRK ÜSLERİNDE ASKERİ VE İSTİHBARİ EĞİTİM ALDI

MİT tarafından Türkiye’ye götürüldüklerini belirten Diveka, “Camp adını kullanan bir MİT yetkilisi Türkiye’de bulunan bir üsse götürüleceğimizi ve burada askeri ve istihbari eğitim alacağımız söyledi. Ben ve 15 Arap genci Türkiye sınırını geçerek gittik ve orada 25 gün eğitim aldık” şeklinde konuştu.

‘KÜRT KADINLARI SİLAH ZORUYLA KAÇIRILARAK TECAVÜZ EDİLDİ’

Koruma görevi yer alan ve bunun için kendisine el bombası, silah ve telefon verilen Diveka, Efrîn’in işgal edilmesinin ardından da bu görevini sürdürür.

Efrîn işgalinden sonra yaptıklarını anlatan Diveka, “Benden bir grup çete ile birlikte köylere giderek çocuk ve kadınları kaçırmamı istediler. Her gün silah zoruyla 50’ye yakın kadın ve çocuğu kaçırıyorduk. Kaçırdığımız kadınları üslere getirdiğimizde kadınlar çetebaşları arasında dağıtılıyordu. Bu kadınlara tecavüz ediliyordu. Bazen ben de bazı kadınlara tecavüz ediyordum. Onların yanında bulunduğum süre içerisinde yaklaşık 20 Kürt kadına tecavüz ettim” şeklinde konuştu.

‘ÇOK SAYIDA KÜRT GENCİNİ KATLETTİK’

Türk devletinin talimatları üzerine çok sayıda Kürt gencini katlettiklerini söyleyen Diveka, “Her gün onlarca genci kaçırarak öldürüyorduk. Cenazelerini de Çemê Reş’e atıyorduk. Ben tek başıma en az 20 kişiyi öldürerek cenazesini oraya attım” ifadelerini kullandı.

FIRAT’I GEÇERKEN GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN YAKALANDI

2019 yılında Türk devleti tarafından ikinci kez eğitime alınan Diveka’ya Fırat’ın doğusunda karışıklık çıkarması için görev verilmiş. Aynı zamanda Fırat’ın doğusunda bulunan QSD noktaları ve güvenlik kurumlarının koordinatlarını MİT’e vermesi de istenmiş.Fırat Nehri’nin doğusuna geçen Dîvêka, istihbarat faaliyetlerini yürütürken Fırat Bölgesi’ndeki güvenlik güçleri tarafından yakalnmış. 

(rr/cj)

ANHA


Haber 17 Ağustos’ta ANHA’da yer aldı. Son günlerde artan, polis ve askerler tarafından gerçekleştirilen tecavüz olayları nedeniyle, konunun aktüel olmasından dolayı biz de şimdi veriyoruz…

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑